RPA 2010. Chile - Hiszpania 1:2. Zwycięstwo, które Chile nie krzywdzi

Hiszpanie wygrali 2:1 z Chile i z pierwszego miejsca w grupie H awansują do 1/8 finału, w którym zmierzą się z Portugalią. Chile mimo porażki także zagra o ćwierćfinał (z Brazylią).

Chile dominowało przez pierwsze 20 minut. Gracze z Ameryki Południowej często skrzydłami przedostawali się pod bramkę Casillasa, który miał sporo pracy. Bramkarz Realu Madryt dwukrotnie w pierwszych minutach uchronił swój zespół przed utratą bramki.

W 25. minucie fatalny błąd popełnił bramkarz Chile. Bravo wyszedł daleko z bramki, wybił piłkę wychodzącemu na czystą pozycję Torresowi, ale prosto pod nogi Villi, który bez zastanowienia huknął lewą nogą z ponad 40 metrów i trafił do pustej bramki. "Bravo dał nam pierwszą bramkę" - pisał tuż po golu madrycki dziennik "AS" w swojej internetowej relacji.

W 37. minucie Chile straciło drugą bramkę. Torres zagrał na skrzydło do Villi i chwilę potem padł podcięty przez Estradę. Villa odegrał przed pole karne do Iniesty, który płaskim strzałem nie dał szans Bravo. Już po strzeleniu bramki przez Iniestę sędzia wrócił do faulu Estrady na Torresie. Pomocnik Chile został ukarany drugą żółtą kartką i musiał opuścić boisko.

Od tej chwili dominowali już tylko Hiszpanie.

Tuż po zmianie stron grający w osłabieniu Chilijczycy zdobyli bramkę. Millar dostał piłkę przed polem karnym, bez zastanowienia uderzył, piłka odbiła się jeszcze od kolana Gerarda Pique i wpadła nad bezradnym Casillasem.

Chilijczycy w drugiej połowie nie sprawiali wrażenia jakby grali w dziesięciu, ale z upływem czasu było widać, że opadają z sił. W końcówce Hiszpanie kontrolowali tempo gry, wymieniali dziesiątki podań w strefie środkowej, nie kwapili się do ataków. Przez ostanie 10 minut skupiali się przede wszystkim na tym, by nie stracić piłki. Strzeleniem trzeciej bramki nie byli zainteresowani. Chilijczycy też nie byli zainteresowani zmianą rezultatu - ich także taki wynik satysfakcjonował. Znali bowiem rezultat z drugiego meczu tej grupy. Wiedzieli, że nawet jeśli Szwajcarzy zdobędą gola, to i tak to oni znajdą się w 1/8 finału.

Dzięki zwycięstwu 2:1 Hiszpania wygrała grupę H i o ćwierćfinał zagra z Portugalią. Chile mimo porażki awansuje do kolejnej fazy mundialu, bo w drugim meczu padł bezbramkowy remis. Chilijczycy w 1/8 finału zmierzą się z Brazylią.