MŚ 2010. Prasa z RPA o strajkach: "Mistrzostwa Świata się chwieją"

Organizatorzy mistrzostw świata w RPA muszą się zmierzyć z falą strajków pracowników zatrudnionych przy mundialu. W poniedziałek w wyniku protestu pracowników ochrony, część policjantów czuwających nad bezpieczeństwem kibiców musiała pilnować reprezentantów Włoch.

Wygraj mundial! 11 tysięcy dla najlepszego menedżera - zagraj! ?

W dniu gdy występy na mistrzostwach świata zaczyna wielka Brazylia, dzienniki w RPA koncentrują się na wydarzeniach około sportowych. Po początkowym entuzjazmie wywołanym mundialem, prasa zwraca uwagę na mnożące się problemy organizacyjne.

"Mistrzostwa Świata się chwieją" przykuwa uwagę tytułem na pierwszej stronie "The Citizen". "Strajki trzęsą mistrzostwami" - w podobnym tonie rozpoczyna wydanie południowoafrykański "The Times".

Organizatorzy byli oburzeni w poniedziałek wieczorem, gdy pracownicy ochrony, którzy za zadanie zapewnić bezpieczeństwo piłkarzom podczas meczu Włochy - Paragwaj w Cape Town odeszli od pracy na trzy godziny przed pierwszym gwizdkiem. Do ochrony mistrzów świata przesunięto część oddziałów policji zabezpieczających stadion.

Zdarzenie miało miejsce ledwie kilka godzin po starciu pracowników ochrony z policją w Durbanie. Powodem zajścia były protesty pracowników wywołane zbyt niskimi zarobkami.

FIFA, która pośredniczyła w zatrudnianiu funkcjonariuszy ochrony, zapowiedziała spotkanie pomiędzy pracownikami i ich pracodawcami, w celu uniknięcia przypadku ponownego odejścia od pracy.

Problemy z transportem

Strajkują także kierowcy. Organizatorzy w poniedziałek byli zmuszeni znaleźć zastępczy transport dla niemal 1000 kibiców, którzy utknęli pod stadionem Soccer City w Johannesburgu w wyniku protestów kierowców autobusów.

- Pomimo poszanowania dla praw pracowniczych, uważamy za niedopuszczalne, by przerwać swoje zajęcia w dniu meczu. Nie zawahamy się podjąć działań w podobnych przypadkach - powiedział dyrektor wykonawczy komitetu organizacyjnego Danny Jordaan, nie precyzując jednak, jakie działanie ma na myśli.

Według organizatorów, problem z transportem jest już rozwiązany. - Autobusy kursują normalnie - powiedziała Lisa Seftel, szefowa komunikacji miejskiej w Johannesburgu. - Tej nocy osiągnęliśmy porozumienie - zapewniła.

Trwa mundial! Śledź newsy o MŚ 2010 na Facebooku ?

Więcej o: