MŚ 2010. Holenderki w strojach 'Bavarii' wyrzucone z meczu

Grupa 36 kobiet została przez FIFA usunięta z meczu Holandia - Dania w Johannesburgu. Holenderki miały na sobie sponsorowane przez browar 'Bavaria' ?pomarańczowe kostiumy?, na których opiera się mundialowa kampania reklamowego tego niderlandzkiego producenta piwa. Jest on głównym konkurentem Budweisera, czyli oficjalnego partnera mistrzostw.

Wrażenia naszych specjalnych wysłanników do RPA - znajdziesz na blogach Rafała Steca i Michała Pola

Bavaria rozdawała sukienki holenderskim fankom w RPA i był to element kampanii promocyjnej piwa na mundialu. Teraz kobiety, które ubrały się w te kostiumy z pewnością tego żałują, gdyż nie dość, że zostały siłą usunięte ze stadionu, to jeszcze przez kilka godzin były przetrzymywane przez policję.

Jedna z kobiet opowiedziała tę historię południowo-afrykańskiej gazecie "The Star", mówiąc że siedziały na miejscach blisko boiska oraz śpiewając piosenki dobrze się bawiły. Wtedy przyszedł do nich urzędnik z FIFA, który powiedział, że nie mogą nosić na stadionie tych kostiumów i muszą opuścić obiekt.

Gdy kobiety odmówiły, FIFA wezwała ochroniarzy, by usunęli je siłą. Następnie cała grupa kobiet została zaprowadzona do biura światowej federacji, gdzie były one przesłuchiwane przez policję. Wypuszczono je dopiero po kilku godzinach.

- Powiedziano nam, że uprawiamy tzw. "podstępny marketing", co jest naruszeniem prawa obowiązującego w RPA. Powiedzieli nam, że możemy zostać aresztowane i spędzić w więzieniu do sześciu miesięcy. Dziewczyny płakały - wyznała gazecie jedna z kobiet Barbara Kastein.

Rzecznik 'Bavarii' był przerażony potraktowaniem kobiet, mówiąc że na strojach nie było żadnego logo browaru, a FIFA nie ma monopolu na kolor pomarańczowy. Światowa federacja nie ma jednak zamiaru przepraszać za całą sytuację, deklarując, że holenderski browar ma długą historię, jeśli chodzi o "podstępny marketing" podczas sportowych imprez.

Podobna sytuacja miała miejsce w trakcie Mistrzostw Świata w Niemczech cztery lata temu, kiedy to holenderscy kibice ubrani w spodenki 'Bavarii' zostali zmuszeni do ich zdjęcia podczas meczu.

FIFA broni praw marketingowych - skonfiskowane flagi ?

Więcej o: