RPA 2010. Trzeci mundial Stankovicia. Każdy w innych barwach

To jego trzeci mundial w karierze. Na każdym z turniejów grał jednak reprezentując inny kraj. Czy to możliwe? Tak! Dejan Stanković na mistrzostwach świata występował już pod szyldem Jugosławii oraz Serbii i Czarnogóry. W RPA zaliczył pełne 90 minut w meczu z Ghaną, przywdziewając barwy Serbii.

Stanković debiutował w narodowej reprezentacji Jugosławii w 1998 roku. W pierwszym swoim meczu w narodowych barwach strzelił dwie bramki, a jego zespół pokonał Koreę Południową 3:1. Z Jugosławią wystąpił na dwóch wielkich piłkarskich turniejach - mistrzostwach świata we Francji w 1998 roku i Euro 2000.

Po rozpadzie Jugosławii, wychowanek Crvenej Zvezdy Belgrad grający wtedy już we włoskim Lazio Rzym, automatycznie stał się członkiem reprezentacji Serbii i Czarnogóry. Pod nowym sztandarem Stanković wziął udział w mistrzostwach świata rozgrywanych w Niemczech w 2006 roku, ale po trzech przegranych meczach (z WKS, Holandią i Argentyną) musiał wracać do domu.

MŚ w RPA to dla 32-letniego pomocnika, obecnie grającego w Interze Mediolan, to już trzeci mundial. Stanoković przystąpił do niego reprezentując też trzeci kolejny kraj - Serbię, dla której, po odłączeniu od Czarnogóry, są to pierwsze mistrzostwa świata.

W pierwszym meczu Serbia, występująca w grupie D, uległa Ghanie 0:1 . Rywalami Dejana Stankovicia i jego kolegów są jeszcze Niemcy i Australia.

Porażka Serbii w pierwszym meczu na mundialu ?

Więcej o: