MŚ 2010. Kadafi: FIFA to globalna mafia, która lansuje niewolnictwo

Rządzący Libią pułkownik Muammar Kadafi porównał Międzynarodową Federację Piłkarską do globalnej mafii, a zarazem skorumpowanej organizacji, która lansuje niewolnictwo. - Trzeba z nią walczyć i my walczyć będziemy - powiedział podczas uroczystości z okazji 40. rocznicy wycofania się wojsk amerykańskich z Libii.

- FIFA to skorumpowana organizacja, która porywa ludzi i lansuje niewolnictwo. Kupuje zawodników z biednych państw, umieszcza ich w obozach treningowych krajów bogatych i potem z zyskiem sprzedaje - mówił Kadafi.

Jeden z synów Kadafiego, Al-Saadi - członek władz piłkarskiej federacji Libii - jest także zawodowym piłkarzem. W latach 2003-07 był rezerwowym Perugi, Udinese i Sampdorii. W ciągu czterech sezonów rozegrał w nich dwa mecze. Przyłapano go na stosowaniu środków dopingowych.

Kadafi senior odniósł się także do kwestii organizacji mundialu. - Miliardy, które zarabia na handlu ludźmi, FIFA powinna przeznaczyć na pomoc dla biednych krajów, które mogłyby zorganizować mistrzostwa świata - dodał.

- FIFA powinna położyć kres niesprawiedliwości, nienawiści i goryczy, których doświadczają biedni ludzie z małych narodów. Oni są pozbawiani praw do organizacji mistrzostw świata - mówił teraz na uroczystościach w Trypolisie.

Libia zgłosiła chęć organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2010 roku, ale nie spełniła wszystkich wymagań FIFA i nie była brana pod uwagę w głosowaniu, w którym RPA wyprzedziła Maroko i Egipt. W 2013 roku Libia będzie gospodarzem Pucharu Narodów Afryki.

Libia nigdy nie zagrała na mistrzostwach świata. W eliminacjach do turnieju w RPA odpadła w drugiej z trzech faz, choć m.in. pokonała u siebie Ghanę 1:0.

Organizatorzy rozważają zakazanie wuwuzeli

Copyright © Agora SA