MŚ 2010. Francuzi, czyli Algierczycy

W historii Antara Yahii, 28-letniego środkowego obrońcy, zawiera się właściwie cała najnowsza historia algierskiego futbolu.

Poprowadź swoją drużynę w RPA i Wygraj Mundial! ?

Na długo zanim wraz z kolegami został w autobusie w Kairze obrzucony cegłówkami przez egipski tłum, a potem w pamiętnej dogrywce w Chartumie strzelił wolejem bramkę w stylu Marco van Bastena dającą Algierii awans na mundial po 24 latach, był Yahia piłkarzem francuskiej młodzieżówki. Grywał w kadrze U-16, a potem U-18. W 2001 r. z trójkolorowymi był na mistrzostwach Europy w Finlandii, gdzie złoty medal zdobyła polska reprezentacja Michała Globisza. Urodzony w alzackiej Miluzie, tuż pod niemiecką granicą, miał Yahia życiorys jednego z tysięcy chłopców, którzy kopali piłkę dla Francji, ale w domu mówili po arabsku, bo rodzice byli Algierczykami. Zawodową karierę zaczął w Souchaux, najdłużej grał w Bastii, a przez chwilę nawet w Interze Mediolan. Do Włoch jechał jednak z francuskim paszportem. Pewnego dnia do Yahii zapukali przedstawiciele algierskiej federacji. - Nie chcesz grać dla swojej prawdziwej ojczyzny? - zapytali. - A mogę? - odparł zdziwiony. W 2004 r. po zmianie przepisów już mógł. Yahia został pierwszym na świecie piłkarzem, który skorzystał z nowego prawa FIFA pozwalającego na wybór reprezentacji w przypadku podwójnego obywatelstwa. Pojechał z Algierią na igrzyska do Aten, a potem na lata został filarem defensywy "Srebrnych Lisów".

Wyhodowanych we Francji, ale grających dla Algierii piłkarzy w reprezentacji jest połowa. Ten kraj o prawa potomków emigracji walczy zresztą nieustannie i najambitniej w całej Afryce. Największy sukces odniosła rok temu, gdy FIFA na kongresie na Bahamach poddała się kolejnej rewolucyjnej zmianie - wybierać kraj mogą teraz także zawodnicy starsi (niż 21 lat). Dzięki temu trener Algierczyków Rabah Saadane jeszcze w kwietniu tego roku (!) przemierzał francuskie kluby, szukając reprezentantów. Do kadry trafili tak m.in. 24-letni Habib Belaid z Boulogne, który w lutym był jeszcze oficjalnie Francuzem, a teraz zagra na MŚ jako Algierczyk.

Algieria na MŚ 2010 - wszystko w naszym specjalnym serwisie ?

Więcej o: