MŚ 2010. Diego Forlan co piłkę ma w genach

- Jego jedyna wada? Jest Urugwajczykiem - mówi o 31-letnim napastniku Atletico Madryt kolega z reprezentacji Diego Perez. Piłkarz Monaco tłumaczy, że gdyby Forlan w rubryce "narodowość" miał wpisane: Hiszpan, Francuz, Brazylijczyk, Argentyńczyk, byłby gwiazdą światowego formatu.

Poprowadź swoją drużynę w RPA i Wygraj Mundial! ?

Pochodzenie z małego kraju bez sukcesów to wada. Co jest w takim razie jego zaletą? Należy Forlan do piłkarzy uniwersalnych, technicznych. Wciąż, mimo że ma 31 lat, mało obrońców wygrywa z nim pojedynki biegowe. Większość umiejętności zdobył w dzieciństwie, a może jeszcze wcześniej. Jego dziadek ze strony matki Juan Carlos Corazzo był selekcjonerem kadry Urugwaju, a ojciec Pablo trzykrotnie występował na MŚ. Mimo to Diego zaczął przygodę ze sportem od tenisa. Do 11. roku życia odbijał piłkę nie nogą, lecz rakietą na kortach Tarrasco Lawn Tennis Club w Montevideo. Marzył o występie na Roland Garros i Wimbledonie. Dopiero sparaliżowana po wypadku siostra namówiła go do gry w piłkę. Nie mógł jej odmówić.

Grał w Penarolu Montevideo, potem przeniósł się do Independiente Buenos Aires. Większość kibiców pamięta Forlana z Manchesteru Utd. W Anglii był tylko przelotnie - przez dwa sezony strzelił zaledwie 17 goli, choć rozegrał prawie setkę meczów. Alex Ferguson stracił do niego cierpliwość. W zamian kupił Wayne'a Rooneya.

W Hiszpanii Forlan odżył. Z wdzięczności i konieczności (dostał paszport Unii Europejskiej) przyjął z czasem hiszpańskie obywatelstwo. Był dwukrotnie królem strzelców Primera Division, najpierw jako gracz malutkiego Villarealu, potem w Atletico. W Madrycie został godnym następcą Fernando Torresa, to jego gole dały Atletico zwycięstwo w Lidze Europejskiej. Był najlepszym strzelcem Urugwaju (siedem goli) w eliminacjach do MŚ, zachwycał też w meczach towarzyskich. Olympique Marsylia chce go kupić za 25 mln euro, przebogaty Manchester City daje ponad 30 mln.

Kompendium mundialowe na Sport.pl ?

Więcej o: