Vancouver 2010. Dzień czternasty - rozkład

Oczy całej Kanady będą w piątek skierowane na jedno wydarzenie. Dziś o finał zagrają hokeiści: gospodarze ze Słowakami, a w drugim półfinale Amerykanie zmierzą się z Finami.

Ekipa gospodarzy przebyła już na turnieju olimpijskim drogę do piekła i z powrotem. Po efektownym zwycięstwie 8:0 nad Norwegią, przyszła wymęczona wygrana ze Szwajcarami i porażka z USA. I kiedy wydawało się, że po raz drugi z rzędu (w Turynie ekipa Klonowego Liścia była dopiero 7.) Kanadyjczycy zawiodą na całej linii, a w zasadzie na obu liniach, przyszły zwycięstwa 8:2 z Niemcami oraz przede wszystkim 7:3 z Rosją i półfinał. Oczekiwania wobec podopiecznych Mike`a Babcocka są ogromne - dość powiedzieć, że kanadyjscy kibice prawdopodobnie zamieniliby wszystkie medale zdobyte przez swoich reprezentantów na złoto hokeistów.

Słowacy z kolei grają zupełnie bez presji - dla nich półfinał to i tak już najlepszy wynik w historii ich występów na igrzyskach. Pozostają też najbardziej nieprzewidywalną drużyną igrzysk, potrafiącą przegrać bez walki z Czechami (1:3), by zaraz potem pokonać Rosję po karnych 2:1. Kanadyjczycy twierdzili przed ćwierćfinałem Słowacja - Szwecja, że w półfinale woleliby się zmierzyć z pierwszą z tych reprezentacji, ale jeszcze mogą pożałować tych słów.

W drugim półfinale Amerykanie zagrają z Finami. Finowie to srebrni medaliści z Turynu, którzy na kanadyjskich igrzyskach zamierzają w końcu sięgnąć po jedyne brakujące im do kolekcji trofeum. W przeszłości zdobywali już medale wszystkich kolorów na Mistrzostwach Świata, oprócz olimpijskiego srebra sprzed czterech i 22 lat mają też dwa brązy. Złota nie zdobyli nigdy. Będą zmotywowani tym bardziej, że dla kilku kluczowych postaci tej reprezentacji - jak dla utytułowanych weteranów Teemu Selanne i Saku Koivu - to ostatnia szansa na to.

Amerykanie mają z kolei młodą drużynę, która już w grupie pokonała 5:3 Kanadę. Jak jednak niedoświadczony Team USA spisze się w meczu, w którym przegrać znaczy pożegnać się z marzeniami o złotych medalach? Nie wiadomo, choć teoretycznie grający na co dzień w NHL hokeiści powinni umieć sobie radzić z presją. Na pewno w tym pojedynku będzie ciekawie.

Starty Polaków:

Slalomem zakończą dziś swoje zmagania alpejki. Wśród nich zobaczymy Agnieszkę Gąsienicę-Daniel, która nie ukończyła swojej ostatniej konkurencji - slalomu giganta.

Dwa pierwsze przejazdy zaliczy też polska czwórka bobslejowa w składzie Dawid Kupczyk, Michał Zblewski, Paweł Mróz i Marcin Niewiara.

W ćwierćfinale 1000 m short tracku wystąpi też Paula Bzura. W kwalifikacjach Polka zajęła w swoim biegu drugie miejsce, teraz pobiegnie w ostatnim ćwierćfinale. Jej przeciwniczkami będą Meng Wang z Chin, Tatiana Borodulina z Australii oraz Włoszka Arianna Fontana.

Wszystkie wydarzenia:

18.00 - Curling - Turniej kobiet (o 3. miejsce): Chiny - Szwajcaria

19.00 - Narciarstwo alpejskie - Slalom kobiet (przejazd 1)

19.00 - Snowboard - Slalom gigant równoległy kobiet (kwalifikacje)

20.30 - Biatlon - Sztafeta 4 x 7,5 km mężczyzn*

21.00 - Hokej na lodzie - Turniej mężczyzn (półfinał): USA - Finlandia

21.15 - Snowboard - Slalom gigant równoległy kobiet (1/8 finału)

21.30 - Łyżwiarstwo szybkie - Drużynowy wyścig mężczyzn (ćwierćfinały)

21.51 - Snowboard - Slalom gigant równoległy kobiet (ćwierćfinały)

22.00 - Bobsleje - Czwórki meżczyzn (przejazd 1)

22.09 - Snowboard - Slalom gigant równoległy kobiet (półfinały)

21.30 - Łyżwiarstwo szybkie - Drużynowy wyścig kobiet (ćwierćfinały)

22.30 - Narciarstwo alpejskie - Slalom kobiet (przejazd 2)* - Agnieszka Gąsienica-Daniel

22.31 - Snowboard - Slalom gigant równoległy kobiet (finały)*

23.07 - Łyżwiarstwo szybkie - Drużynowy wyścig mężczyzn (półfinały)

23.40 - Bobsleje - Czwórki meżczyzn (przejazd 1) - Dawid Kupczyk, Michał Zblewski, Paweł Mróz, Marcin Niewiara

00.00 - Curling - Turniej kobiet (finał): Kanada - Szwecja*

03.00 - Short track - 500 m mężczyzn (ćwierćfinały)

03.14 - Short track - 1000 m kobiet (ćwierćfinały)

03.30 - Hokej na lodzie - Turniej mężczyzn (półfinał): Kanada - Słowacja

03.43 - Short track - 500 m mężczyzn (półfinały)

03.52 - Short track - 1000 m kobiet (półfinały)

04.14 - Short track - 500 m mężczyzn (finał)*

04.24 - Short track - 1000 m kobiet (finał)*

04.51 - Short track - Sztafeta 5000 m mężczyzn (finał)*

* - finały

Wygraj Ligę

"Wygraj Ligę" - największy piłkarski konkurs w Polsce - wystartował! To już 18. edycja gry, w której bierze udział nawet kilkadziesiąt tysięcy drużyn. Stwórz własny zespół, załóż lub dołącz do ligi prywatnej, rób transfery, ściągaj sponsorów. Zagraj i "Wygraj Ligę"! ?

 

Zwycięzca zdobędzie 10 000 zł, ale pula nagród to aż 25 000 zł. Zapraszamy do gry.

Nie chce już o tym gadać - Justyna Kowalczyk o konflikcie z Bjoergen ?

Więcej o: