Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o astmie sportowców

Astma to przewlekły stan zapalny w błonie oskrzeli. Człowiek ma trudności z oddychaniem, jest za mało powietrza. Ale astma powysiłkowa, to zupełnie co innego.

Co to jest astma?

- To przewlekły stan zapalny w błonie oskrzeli. - Człowiek ma trudności z oddychaniem, jest za mało powietrza. Kilka razy inhalacja uratowała mi życie - mówił Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski ze stwierdzoną astmą powysiłkową. To coś zupełnie innego niż astma alergiczna.

Dlaczego akurat w biegach narciarskich jest tylu astmatyków. Czy nie jest to dowód, że biegi są zainfekowane dopingiem, a dopingowicze wykorzystują astmę, aby się szprycować środkami zabronionymi przez MKOl?

- Astma wysiłkowa nie ma z tym nic wspólnego. Atakuje sportowców ciężko trenujących w mroźnym, suchym klimacie. Nic dziwnego, że więcej chorych na astmę biegaczy pochodzi z Norwegii, którzy trenują na północy kraju. Astma atakuje też pływaków, ale jej źródłem jest alergia na chlor w połączeniu z wysiłkiem.

Czy sportowiec astmatyk światowej klasy może wziąć leki sterydowe?

- Może, po uzyskaniu zgody Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) na podstawie wyników testów medycznych potwierdzających chorobę. Sportowiec może stosować jedynie środki wziewne. Jedne oparte są na sterydach (działają przeciwzapalnie i długofalowo), drugie na beta-mimetykach (doraźnie rozszerzają drogi oddechowe do normalnego rozmiaru). Obydwa zabronione przez MKOl.

Pierwsze mogą być stosowane tylko między zawodami, wykrycie ich na zawodach powoduje dyskwalifikację. Drugie mogą być stosowane przez chorego sportowca cały czas.

Oba w dużych dawkach przyjmowanych np. doustnie działałyby dopingująco. Zostałyby jednak łatwo wykryte najprostszym testem antydopingowym.

Czy leki stosowane przez sportowca astmatyka poprawiają jego wytrzymałość? Czy leki antyastmatyczne poprawiłyby wydolność zdrowego sportowca?

- Badania wykluczają wpływ dawek leczniczych beta-mimetyków na wzrost wytrzymałości. Badani - zdrowi, dobrze wytrenowani sportowcy w wieku od 21 do 29 lat - biegali bez leku, potem z lekiem i placebo. Okazało się, że podawanie leku nie przynosi żadnej zmiany wytrzymałości w porównaniu ze stosowaniem placebo.

Czy można oszukać WADA, udać chorobę i dostać zezwolenie na stosowanie leków?

- Praktycznie nie ma na to szansy. Skomplikowane wielodniowe badania przeprowadzane są w krajowych ośrodkach diagnostycznych, w których funkcjonują komisje powołane do tzw. wyłączeń terapeutycznych. W Polsce jednym z członków takiej trzyosobowej komisji jest Jarosław Krzywański, lekarz zajmujący się Justyną Kowalczyk. W wywiadzie dla "Gazety" mówił, że astma nie ma nic wspólnego z dopingiem.

Vancouver 2010 na Sport.pl Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu. Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Kowalczyk atakuje Marit Bjoergen ? za astmę

Więcej o:
Copyright © Agora SA