Vancouver 2010. Tomasz Sikora pnie się w górę, ale czy zdąży po medale?

- Nie o takie miejsca przyjechałem tu walczyć - wzdychał Tomasz Sikora po biegu pościgowym na 12,5 km, w którym przesunął się z 29. na 18. miejsce. Złoto zdobył Szwed Bjorn Ferry. W czwartek bieg na 20 km.

Polak spudłował trzykrotnie, po jednym razie w pozycji leżącej i raz stojąc. - Wiem jakie błędy popełniłem, najpierw szarpnąłem za bardzo do góry, potem za bardzo się śpieszyłem - wyliczał na mecie.

Ale generalnie ze swojego biegu był zadowolony. Sikora na czwartym kółku miał bowiem drugi wynik, szybciej od niego mknął do mety jedynie Austriak Christoph Sumann, srebrny medalista. Ferry przesunął się do przodu z ósmej pozycji, bo spudłował tylko raz. Vincent Jay, mistrz olimpijski ze sprintu spadł na trzecią lokatę.

Szaleńcza pogoń Ole Einara Bjoerndalena zakończyła się awansem mniejszym niż Sikory, bo o 10 miejsc - z 17. na 7. lokatę. Norweg w pewnym momencie ocierał się już o podium, ale pod koniec strzelał za szybko i spudłował dwa razy.

- Nie oglądałem się na Bjoerndalena, tylko walczyłem o jak najlepszy czas - mówił Sikora, który wciąż nie jest pewny kwalifikacji do kończącego igrzyska biegu na 15 km ze startu wspólnego. Pobiegnie w nim jedynie 15 najlepszych z PŚ i igrzysk. - Wszystko rozstrzygnie się w czwartek na 20 km, muszę pobiec dobrze i strzelać celnie, to najprostsza metoda - stwierdził Sikora, który na tym dystansie przed 15 laty był mistrzem świata.

Najlepszy polsksi biatlonista zdradził, że w wiosce olimpijskiej odwiedził Adama Małysza i oglądał jego srebrny medal. - Podoba mi się, przydałby mi się taki - uśmiechnął się na koniec.

Zwycięzca Ferry przebiegł 12,5 km w 33 minuty 38,4 sekundy (1 pudło). Sumann stracił 16,5 sekundy (2 pudła), Jay 28,2 (2 pudła). Sikora do zwycięzcy stracił 1:35,9 (3 pudła).

Po biegu okazało się, że po zawodach kilka ekip złożyło protesty, bo sędziowie pomylili się na starcie i w złym momencie puścili na trasę jednego z Kanadyjczyków. Jest jednak mało prawdopodobne, że bieg zostanie anulowany.

Tomasz Sikora 18. - relacja Zczuba i na żywo ?

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Więcej o: