Rajd Arktyczny. Raikkonen wsiada do WRC

Były mistrz Formuły 1 Kimi Raikkonen już w piątek startem w prestiżowym Rajdzie Arktycznym rozpocznie jeden z największych sprawdzianów w swojej sportowej karierze. Fin traktuje start w mieście świętego Mikołaja jako generalny sprawdzian przed początkiem sezonu WRC.

Zobacz na Z Czuba.tv testy Kimiego przed rajdem  ?

 

Jeśli czołowy kierowca F1 zmienia wyścigowy bolid na rajdową maszynę najwyższej klasy, to nietrudno o szał medialny. Nawet prezydent FIA Jean Todt stwierdził w wywiadzie dla luksemburskiego magazynu "Le Quotidien", że przejście byłego kierowcy Ferrari i mistrza F1 do WRC, jest ważniejszą informacją niż powrót do ścigania Michaela Schumachera.

Podobnie myślą chyba ludzie mediów i kibice. Do bajkowo położonego miasteczka Rovaniemi (legendarna siedziba świętego Mikołaja), które będzie bazą rajdu mają zjechać dziennikarze i kibice z całego świata. Organizatorzy szacują, że tych pierwszych będzie około 200.

Raikkonen zadebiutuje za kierownicą modelu C4 WRC juniorskiego zespołu Citroena. Tym samochodem będzie w najbliższym sezonie rywalizował w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC). Kilka dni przed rajdem Red Bull zaprezentował barwy auta Raikkonena. Granatowo-szara karoseria z olbrzymimi reklamami producenta napojów energetycznych będzie bez kłopotów rozpoznawana przez fanów.

Rajd Arktyczny ma być testem Raikkonena przed zbliżającym się Rajdem Szwecji, który jest pierwszą eliminacją WRC. Citroen przywiózł na koło podbiegunowe jeszcze jeden wóz przygotowany dla Hiszpana Daniego Sordo. Po rajdzie na specjalnych testach dołączy do nich przyszły zespołowy partner Raikkonena, Francuz Sebastien Ogier.

Raikkonen przez kilka dni oswajał się już z autem WRC, znacznie bardziej zaawansowanym technologicznie niż dotychczasowa broń Fina Fiat Punto S2000. Co ciekawe starą rajdówką pojedzie w Arktycznym brat Kimiego. Rami Raikkonen będzie rywalizował w tej samej klasie, co Polak Michał Sołowow (Peugeot 207 S2000). Biznesmen z Kielc już po raz szósty w karierze rozpoczyna sezon od ścigania się na arktycznym śniegu. Do startu przygotowywał się na trasach wokół Olsztyna.

Oczy wszystkich będą jednak skierowane na Kimiego. Bezpośrednia konfrontacja z dysponującym identycznym sprzętem Sordo pokaże, o jakie pozycje Fin będzie w stanie walczyć w tym roku. Sordo to drugi kierowca fabrycznego Citroena, który od kilku lat przegrywa w WRC tylko z rewelacyjnym Sebastienem Loebem i wiecznie drugim Mikko Hirvonenem.

Rajd Arktyczny rozpocznie się w piątek, kierowcy przejadą w tym dniu sześć odcinków specjalnych. Tyle samo będą mieli do pokonania w sobotę. Na czwartek zaplanowano shakedown, czyli przejazd odcinka testowego.

Raikkonen opuścił Ferrari - w WRC w barwach Red Bulla ?

Więcej o: