Kadra leci do Tajlandii

Wielu kadrowiczów znajdzie się w Azji bez choćby jednego treningu w klubie po zimowym urlopie, po ledwie kilku zajęciach lub wyłącznie po badaniach lekarskich. - Nie będę jak Beenhakker, nie położę się do łóżka i nie prześpię zimy - broni decyzji o tournée w tropiki selekcjoner Franciszek Smuda.

W czwartek o 14 kadra złożona wyłącznie z zawodników ekstraklasy wylatuje na trzy mecze o Puchar Króla. W zespole nastąpiła jedna zmiana - 21-letniego defensywnego pomocnika z FC Köln Adama Matuszczyka zastąpi starszy o cztery lata Tomasz Nowak z Polonii Bytom.

- W ostatniej chwili trenerzy Kolonii postanowili włączyć Adama do kadry na mecz pierwszego zespołu i odmówili mu wyjazdu. Reszta jest zdrowa i gotowa - wyjaśnił "Gazecie" selekcjoner Franciszek Smuda.

Trener nie przejmuje się krytyką tournée z mroźnej, zaśnieżonej Polski wprost do tropikalnego kraju, i to na mecze z mało atrakcyjnymi rywalami. - Budowę reprezentacji na Euro 2012 zaczynam od zera i dla mnie każdy mecz jest ważny - mówi selekcjoner. - Od chłopaków oczekuję, żeby tam fajnie w piłkę grali. Zobaczę, na kogo mogę liczyć później. Z każdego spotkania będę potrafił wyciągać korzyści. Nie będę jak Beenhakker - nie położę się do łóżka i nie prześpię zimy.

Rywalami Polaków będą Dania (drużyna oparta wyłącznie na ligowcach) oraz gospodarze i Singapur. Część polskich piłkarzy w ogóle nie zaczęła jeszcze przygotowań do sezonu. - Spokojnie, gapa nie jestem, o turnieju wiedziałem dawno temu, a powołania wysłałem w grudniu - mówi Smuda. - Przed świętami rozmawiałem z klubowymi trenerami o przygotowaniu kadrowiczów. Powołani mieli trenować indywidualnie pod kontrolą swoich szkoleniowców ligowych. Dlatego przynajmniej w minimalnej formie muszą być. Tego wymagam.

Smuda ma już selekcjonerski debiut za sobą (0:1 z Rumunią, potem 1:0 z Kanadą). Po raz pierwszy z kadrowiczami spotka się jego asystent Jacek Zieliński i nowy dyrektor kadry Jan Furtok.

Kadra na Turniej o Puchar Króla

Bramkarze: Mariusz Pawełek (Wisła Kraków), Sebastian Przyrowski (Polonia Warszawa). Obrońcy: Piotr Brożek (Wisła), Tomasz Brzyski i Maciej Sadlok (obaj Ruch Chorzów), Kamil Glik (Piast Gliwice), Tomasz Jodłowiec (Polonia W.), Łukasz Mierzejewski (Cracovia). Pomocnicy: Tomasz Bandrowski, Sławomir Peszko (obaj Lech), Janusz Gol, Jakub Tosik (PGE GKS Bełchatów), Maciej Iwański i Maciej Rybus (obaj Legia), Jacek Kiełb (Korona), Patryk Małecki (Wisła), Tomasz Nowak (Polonia Bytom). Napastnicy: Robert Lewandowski (Lech), Dawid Nowak (PGE), Marcin Robak (Widzew).

Program turnieju

Niedziela, 17 stycznia: Dania - Polska (godz. 10)

Środa, 20 stycznia: Tajlandia - Polska (godz. 12.30)

Sobota, 23 stycznia: Singapur - Polska (godz. 10)

Wszystkie mecze na żywo w TVP1

Karol Wojtyła - byłby wielkim piłkarzem ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA