WTA Brisbane. Kim Clijsters pokonała Justine Henin w pasjonującym finale

Kim Clijsters pokonała Justine Henin 6:3, 4:6, 7:6 (8-6) w finale turnieju z cyklu WTA Tour na twardych kortach w Brisbane (z pulą nagród 220 tys. dol.). Był to pierwsza impreza Henin po jej powrocie do zawodowego tenisa. Niewiele brakowało, by zakończyła ją triumfem.

Wynik

III set

12:33 Jednak wygrana Clijsters! Wszystkie 3 meczbole zmarnowała, ale wykorzystała czwarty, posyłając piłkę wzdłuż linii.

12:28 6:3 dla Clijsters! Ma trzy piłki meczowe!

12:25 Już 4:0 dla Kim Clijsters! Czy Henin zdoła ją dogonić? Kamery pokazały dziecko Kim oglądające mecz na rękach opiekunki.

12:20 W decydującej akcji 12 gema Henin chciała zagrać tuż za siatkę, ale uderzyła za lekko. Jest 6:6 i zadecyduje tie-break!

12:16 Henin prowadziła już 40:15 ale Clijsters obroniła dwie piłki meczowe i wygrała gema! Co za emocje!

12:10 Henin prowadziła już 5:3 i serwowała, ale w tym momencie obudziła się Clijsters. Wygrała gema przy serwisie rywalki i serwuje.

11:55 Zdenerwowanie na twarzy Clijsters zamieniło się w skupienie. Przełamała serwis Henin!

11:50 Mimo wszystko Clijsters się nie poddaje. Większość gemów toczy się na przewagi. Po trzecim gemie dla Henin, wreszcie swoje podanie wykorzystuje Clijsters. Publiczność obie zawodniczki nagradza równie żywiołowo.

11:39 Clijsters wyraźnie przegrywa psychicznie. Henin jest jej rywalką od dawna. Wygrała z nią 10 razy ale przegrała aż 12, w tym parookrotnie w finałach turniejów wielkoszlemowych.

II set

11:33 Niesiona głośnym dopingiem Henin przełamuje Clijsters kolejny raz i wygrywa seta! W tym momencie wydaje się faworytką do zwycięstwa.

11:29 Henin gorzej znosi mecz fizycznie. W prostej sytuacji zagrała spory aut, nie po raz pierwszy w tym spotkaniu. Ostatecznie broni jednak dwóch piłek na przełamanie i wygrywa czwartego gema z rzędu!

11:26 Serwuje Henin. Miała szansę na skończenie gema, ale Clijsters zagrała ofiarni i z fantazją i skończyła wymianę w trudnej sytuacji. Po chwili miała break-pointa, ale go zmarnowała.

11:22 Niesamowite! Teraz grymasy pojawiają się na twarzy Clijsters: przy głośnym dopingu publiczności Henin podnosi się niczym Feniks z popiołów. Gra jest wyrównana, ale Clijsters wyraźnie zaczyna się denerwować i zbyt szybko chce kończyć akcję. Rywalka tylko na to czeka - Henin zawsze była znana z mocnego charakteru.

11:15 A jednak! Henin zaczęła returnować mocniej i precyzyjniej i odrobiła jedno przełamanie.

11:13 To już chyba koniec. Clijsters zdobywa drugie przełamanie, po najbardziej zaciętym gemie drugiego seta. To ostatni moment dla Henin by podjąć walkę.

11:07 Henin wciąż ma gema straty i nie zanosi się na to, by choć raz miała przełamać serwis Clijsters.

11:02 Obie zawodniczki dość łatwo wygrały gemy przy swoim serwisie, ale przewaga Clijsters wciąż jest widoczna. Gdy tylko Henin słabiej zaserwuje, lub zagra mniej dokładnie, rywalka zaraz wykorzystuje to z pełną bezwzględnością.

10:55 Już w pierwszym gemie serwis Henin zostaje przełamany. Clijsters jest lepsza pod każdym elementem.

I set

10:50 Clijsters gra kapitalnie - udanie atakuje z głębi kortu, ale zalicza też efektowne wypady pod siatkę. Wygrywa gema do zera i cały set 6:3.

10:45 Henin powoli wygląda na sfrustrowaną. Nawet serwując nie może poważnie zagrozić rywalce. Wygrała trzeciego gema, ale znów na przewagi. Serwuje Clijsters - czy zakończy pierwszego seta?

10:40 Henin gra zrywami, a Clijsters udowadnia, że jest mocna. Wygrała gema przy swoim serwisie oddając rywalce tylko jeden punkt.

10:35 Przy stanie 15-40 Clijsters zagrała minimalnie za mocno i serwująca Henin złapała wiatr z żagle. wygrała dwie piłki, ale kolejne dwie znów dla Clijsters, która prowadzi już 4:2.

10:30 Kolejny gem na przewagi, wygrany przez serwującą Clijsters. - Poruszała się naprawdę dobrze i nie wyglądała jakby w ogóle nie odeszła - mówiła Clijsters ? o swojej rodaczce po pierwszej rundzie w Brisbane.

10:25 Niesamowity gem! Od 0-40 Clijsters doszła do break-pointa. Nie wykorzystała go jednak i po kolejych dwóchg piłkach jest 2-2.

10:21 Henin przebudziła się po słabym początku. W czwartym gemie prowadziła już 40:0, ale kolejne dwie wymiany dla Clijsters. Obie zawodniczki grają długo wypracowują przewagę na korcie, zaczynają się długie wymiany.

10:19 Ten finał to spotkanie dwóch wielkich rywalek, i walki nie zabraknie. Henin wykorzystuje słabszy serwis Clijsters i zdobywa dwie szanse na przełamanie. Za pierwszym razem Clijsters kończy smeczem, ale za drugim nie dobiega do piłki i Henin zdobywa pierwszego gema w finale.

10:15 Co za gra Clijsters! Przełamała serwis Henin, wygrywając do zera! Jest silniejsza i bardziej dokładna od rodaczki.

10:12 Fantastyczna akcja Clijsters! Pięknie rozgoniła Henin po korcie i zagrała w sam róg - rywalka nie miała szans dobiec. W odpowiedzi Henin zakończyła akcję smeczem. Po grze na przewagi pierwszego gema wygrywa Clijsters.

10:10 Rozpoczęły! Jako pierwsza serwuje Clijsters. W pierwszej akcji umiejętnie mija rywalkę, lecz po chwili popełnia podwójny błąd serwisowy.

10:08 Zawodniczki są już na korcie, trwa rozgrzewka.

Przed meczem

Clijjsters, najwyżej rozstawiona w imprezie, pokonała w półfinale Niemkę Andreę Petkovic 6:4, 6:2. Jest to czwarty turniejowy start Belgijki od sierpnia ubiegłego roku, gdy wróciła na korty po urodzeniu dziecka. Już w trzecim występie triumfowała w wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku.

Oczy wszystkich przykuwa jednak Henin. Belgijka nieoczekiwanie zakończyła grę w tenisa w maju 2008 roku, gdy była numerem jeden w klasyfikacji WTA Tour, na dwa tygodnie przed Roland Garros, gdzie miała bronić tytułu. W styczniu wznowiła karierę, a pierwszy raz po przerwie zagrała właśnie w Brisbane, dzięki "dzikiej karcie" przyznanej przez organizatorów. W piątkowym półfinale gładko wyeliminowała 6:3, 6:2 Serbkę Anę Ivanovic, rozstawioną z numerem trzecim.

Niespodziewana porażka Rogera Federera ?

Więcej o: