Sportowcu, uważaj na Antydoping.pl

Polska komisja antydopingowa na oficjalnej stronie internetowej uznaje za legalne leki na przeziębienie gripex, ibuprom, sudafed i inne z pseudoefedryną w składzie, choć za jej użycie grozi długa dyskwalifikacja.

Wyobraźmy sobie, że obiecujący sportowiec Zdzisław Nowak z Tytana Biłgoraj czuje się strasznie źle przed startem w mistrzostwach Polski, co tej zimy nie jest takie trudne. Temperatura 38, nos czerwony, pełny, ból w kościach. Ale wystartować trzeba. Wziąć jakąś miksturę, postawić się na nogi i ruszyć do biegu na 5 km.

Nowak na stronie Antydoping.pl sprawdza, co może zażyć. Gripex? Jest OK, tak przynajmniej zapewniają fachowcy. Nowak zdobywa tytuł wicemistrza i... po tygodniu zostaje zdyskwalifikowany za doping.

Od 1 stycznia pseudoefedryna jest zakazana, ale komisja antydopingowa odsyła sportowców do starych list - zabronionych substancji oraz leków, za których użycie grozi wykluczenie z rywalizacji.

Uprzywilejowani są reprezentanci w najważniejszych dyscyplinach olimpijskich wsparci potężną ekipą medyczną. - Lekarz nas uprzedził, że pseudoefedryna stała się dopingiem od 1 stycznia. Teraz trzeba się leczyć aspiryną, a najlepiej potężną porcją czosnku - mówi łyżwiarka szybka Katarzyna Bachleda-Curuś. - Naszym medycznym opiekunem jest dr Hubert Krzysztofiak z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, więc jesteśmy na bieżąco.

- Mamy swoją apteczkę z najpewniejszymi lekami, bo skreślają i dopisują do tych zakazanych list coraz to inne środki. Jak mam wątpliwości, to dzwonię do lekarza naszej ekipy - mówi alpejka Katarzyna Karasińska.

- Biorę gripex, jak jestem chory. Sprawdzam leki na Antydoping.pl - mówi wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. - Ale na szczęście sprawdzam też na stronie WADA [światowa agencja antydopingowa] i pytam dr. Roberta Śmigielskiego.

- To bardzo niedobrze - zafrasował się szef komisji antydopingowej prof. Jerzy Smorawiński. - W czwartek natrę uszu winnym zaniedbania. Zapewniam wszystkich sportowców, że pseudoefedryna od nowego roku jest zakazana. Na szczęście zwykle zawodnicy dzwonią i się upewniają.

Julia Czepałowa zdyskwalifikowana na 2 lata