Tour de Ski. Justyna Kowalczyk druga w Oberhofie

Justyna Kowalczyk zajęła w niemieckim Oberhofie drugie miejsce w sprincie na 1,6 km techniką klasyczną w zawodach z cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Wygrała Słowenka Petra Majdic, wyprzedzając o 2,2 s Polkę i o 3,6 s Finkę Aino Kaisę Saarinen.

Kowalczyk zachowała pozycję liderki Tour de Ski, prowadzi także w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kolejnym etapem imprezy będą poniedziałkowe zawody

w sprincie w stolicy Czech, Pradze. To druga wygrana Majdic w tegorocznej edycji tej niezwykle popularnej imprezy. Poprzednio triumfowała 1 stycznia w prologu, także w Oberhofie.

Polka w eliminacjach niedzielnego sprintu zajęła drugie miejsce. Szybszą od niej o 2,48 była tylko Finka Aino Kaisa Saarinen. Trzecia była Słowenka Petra Majdic. Od Saarinen dzieliło ją 5,25.

Bieg ćwierćfinałowy był popisem podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego. Polka prowadziła od startu do mety, cały czas kontrolując sytuację na trasie. Uzyskała trzeci czas wszystkich ćwierćfinałów. Szybciej trasę przebiegły Czeszka Katerina Smutna oraz Majdic.

W półfinale Kowalczyk zajęła drugie miejsce, za Majdic, i pewnie awansowała do decydującego biegu. Te dwie zawodniczki zdominowały finałową rywalizację. Tylko one zmieniały się na prowadzeniu. Więcej sił na finiszu zachowała jednak Słowenka.

Wśród mężczyzn triumfował Norweg Eldar Roenninge. Drugie miejsce zajął jego rodak Petter Northug, a trzecie Niemiec Axel Teichmann. Jako drugi linię mety minął Rosjanin Iwan Alipow. Zdyskwalifikowano go później za spowodowanie upadku Szweda Emila Joenssona.

Liderem Tour de Ski i klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Northug.

Wyniki niedzielnego sprintu:

Klasyfikacja PŚ po niedzielnym sprincie:

Klasyfikacja Tour de Ski:

W poniedziałek tylko z "Gazetą Wyborczą" program do rozliczenia podatkowego - dla osób fizycznych - dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

17:10 Ostatecznie czasy pierwszej trójki - Majdić 4:18.8, Kowalczyk - 2,1 sek. straty, Saarinen - 3,6 sek. straty

17:06 Justynie udało się wyprzedzić Majdić, jednak finisz Słowenka miała zdecydowanie lepszy. Przed ostatnią prostą uciekła naszej zawodniczce i utrzymała przewagę do mety. Trzecie miejsce zajęła Aino Kaisa Saarinen

17:05 Majdić i Kowalczyk znów znacznie uciekły rywalkom. Słowenka jest minimalnie szybsza. Wywróciła się Prochazkova

17:03 Polka na początku była na dalekim piątym miejscu jednak w dalszej części znacznie przyspieszyła i awansowała na 2 miejsce

17:01 Uczestniczki finału już na starcie - Prochazkova, Majdić, Saarinen, Kowalczyk, Follis, Steira

16:46 Kowalczyk mając już pewny awans do finału dała się na ostatniej prostej wyprzedzić Słowence. Ostatecznie Majdić była szybsza od Polki o 2,7 sekundy. Na trzecim miejscu Norweżka Steira

16:44 Polka prowadzi z przewagą ok. 2-3 metrów nad Majdić. Za nimi jedzie z dużą stratą Steira

16:43 Rozpoczął się już drugi półfinał. Już na początku na czoło wysuneły się Kowalczyk i Majdić. Polka jak na razie nieznacznie prowadzi

16:40 Półfinał wygrała Alena Prochazkova z czasem 4:20.02. Drugie miejsce i gwarantowany awans dla Finki Saarinen. Na trzecim miejscu finiszowała Włoszka Arianna Follis

16:36 Rozpoczął się pierwszy półfinał. Po 1/3 dystansu prowadzi Aino Kaisa Saarinen

16:28 Polka w swoim biegu półfinałowym zmierzy się ze swoją wielką rywalką - Petrą Majdić

16:08 Kolejny ćwierćfinał dla Petry Majdić. Słowenka zwyciężyła finiszując z czasem 4:21.6, tuż przed Olgą Rotczewą i Aleną Sidko. Wszystkie one miały czasy lepsze od Justyny Kowalczyk

16.00 Bardzo dobry bieg Justyny Kowalczyk. Polka prowadziła od startu. Trasa jej sprzyja, są dwa podbiegi, na których najlepsza polska biegaczka systematycznie zwiększała swój dystans. Kowalczyk pewnie wbiegła na ostatnią prostą jako liderka i nie dała sobie wyrwać zwycięstwa. Czas 4:23,8 nie jest rewelacyjny, ale nie ma to znaczenia, bo awans do półfinału jest pewny.

15.57 Wystartowała Justyna Kowalczyk

15.53 Trzeci ćwierćfinał padł łupem Kateriny Smutny, która pokonała Novikovą i Steirę.

15.51 W drugim ćwierćfinale triumfowała Alena Prochazkova przed Arianną Folis i Virpi Kuitunen.

15.49 Pierwszy bieg ćwierćfinałowy wygrała Aino Kaisa Saarinen, która o 2,5 sekundy wyprzedziła Idę Ingemarsdotter i Mariannę Longę.

15.42 Justyna Kowalczyk pobiegnie w czwartym biegu ćwierćfinałowym.

15.23 Początek zawodów o 15.40

15.20 Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w eliminacjach sprintu, czwartych zawodów z cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Najszybciej trasę 1,6 km w niemieckim Oberhofie pokonała Finka Aino Kaisa Saarinen, która wyprzedziła Polkę o 2,48 s oraz Słowenkę Petrę Majdic o 5,25.

Przed sprintem:

Polka była trzecia w prologu TdS i jako pierwsza ukończyła sobotni bieg na dochodzenie na dystansie 10 km. W klasyfikacji generalnej o 2,8 s wyprzedza Finkę Aino-Kaisę Saarinen i o 5,7 sekundy Norweżkę Kristin Stoermer Steirę.

Wygrana w cyklu Tour de Ski jest warta 400 punktów do klasyfikacji Pucharu Świata, a triumf w poszczególnych etapach - 50. W dwóch dotychczasowych Kowalczyk zgromadziła 93 i objęła prowadzenie w rywalizacji o Kryształową Kulę, którą zdobyła w poprzedniej edycji PŚ.

Obecnie ma 31 pkt przewagi nad najlepszą w ostatnich latach specjalistką od sprintu, Słowenką Petrą Majdic. 43 pkt mniej od Polki ma Norweżka Marit Bjoergen, która zrezygnowała ze startu w TdS.

Finał Tour de Ski zaplanowano na 10 stycznia. Wówczas zawodniczki czeka morderczy podbieg pod Alpe Cermis, na którym zwykle rywalizują alpejczycy.

Specjalny serwis Sport.pl - Vancouver 2010 ?

Więcej o: