Kuszczak wykorzystał szansę. I co dalej?

Tomasz Kuszczak wygrał rywalizację z Benem Fosterem, od miesiąca gra w pierwszej jedenastce Manchesteru United. Ale jego los wciąż zależy od decyzji Edwina van der Sara

Kuszczak zastąpił kontuzjowanego Holendra pod koniec listopada. Zagrał w siedmiu meczach z rzędu. - Tomasz jest fantastyczny Bardzo silny, odważny i odporny psychicznie. Z Portsmouth popisał się trzema wspaniałymi interwencjami, gdy ich najbardziej potrzebowaliśmy - mówił trener Alex Ferguson. Nawet gdy Polak puszcza gole, jak w sobotnim spotkaniu z Fulham przegranym 0:3, dziennikarze go chwalą. "Dzięki niemu MU nie przegrało pięcioma bramkami. Był najlepszym piłkarzem mistrzów Anglii i jednym kandydatem do nagrody gracza meczu w tej drużynie" - napisał "The Times".

Dobrymi występami Kuszczak wygrał rywalizację z Benem Fosterem o pozycję drugiego bramkarza MU. Gdy na początku sezonu van der Sar leczył uraz, Alex Ferguson zaufał Fosterowi, wieścił mu przyszłość w bramce "Czerwonych Diabłów" i reprezentacji Anglii. 26-letni bramkarz marzący o wyjeździe na mundial w RPA szansy nie wykorzystał. Cierpliwość wyczerpała się Fergusonowi w październiku, gdy przez pomyłki Fostera MU tylko zremisował z Sunderlandem 2:2. - Doskonale wie, że dużo stracił. Najprawdopodobniej latem zostanie sprzedany. Chce grać, a tego Ferguson nie może mu zagwarantować - mówi angielski dziennikarz piszący o MU.

Ale odejście Fostera nie oznacza, że Kuszczak zostanie pierwszym bramkarzem mistrzów Anglii. Tym wciąż jest van der Sar - jeśli tylko wyleczy kontuzjowane kolano. Ale Holender wciąż zastanawia się, czy przedłużyć karierę o kolejny rok. - Jeśli zdecydowałby się zostać, wciąż byłby numerem jeden. Ale z jego zdrowiem lepiej nie będzie. Skończył już 39 lat, wciąż leczyłby kolejne urazy. Kuszczak mógłby liczyć nawet na 25 meczów w sezonie - mówi angielski dziennikarz.

A jeśli Holender zakończy karierę? - Wtedy Ferguson kupi nowego bramkarza. Z jego słów wynika, że uważa Polaka za bardzo dobrego rezerwowego, ale nie pierwszego bramkarza - uważa Anglik.

O przyjściu nowego bramkarza na Old Trafford mówi się od kilkunastu miesięcy. Faworytami są Manuel Neuer z Schalke i Igor Akinfiejew z CSKA Moskwa. Obaj mają po 23 lata, pierwszy niedawno zadebiutował w reprezentacji Niemiec, drugi od lat broni rosyjskiej bramki. - Niezależnie, kogo wybierze Ferguson, nowy będzie w lepszej sytuacji niż Kuszczak. Ale niewykluczone, że Tomek także z nim wygra rywalizację - mówi Anglik.

Alex Ferguson znalazł następcę Ryna Giggsa ?