Bordeaux - mistrzowie jesieni. Nieposłuszny syn Gourcuffa

Ten symboliczny tytuł na jedną kolejkę przed zakończeniem rundy przypadł Bordeaux, bezsprzecznie najlepszej francuskiej drużynie 2009 roku.

Mistrzowie jesieni, którzy są również broniącymi prawdziwego tytułu i najlepszą drużyną fazy grupowej Ligi Mistrzów, pokonali u siebie w sobotę Lorient 4:1.

Wielkim nieposłuszeństwem wobec własnego ojca, trenera gości Christiana Gourcuffa wykazał się jego syn Yoann, pomocnik i gwiazda Bordeaux, strzelając czwartą bramkę spotkania. Było to siódme zwycięstwo z rzędu żyrondystów, biorąc pod uwagę również rozgrywki Ligi Mistrzów. Po 18. kolejkach Bordeaux ma już osiem punktów przewagi nad Olympique Marsylia (OM ma w zapasie jeden zaległy mecz).

Marsylczycy niespodziewanie zremisowali na wyjeździe z pogrążonym w kryzysie (pięć punktów w ostatnich dziewięciu meczach) Saint-Etienne. Gospodarze od 8. minuty grali w dziesiątkę, od kilku dni pracują z nowym trenerem Christophem Galtierem, który zastąpił Alaina Perrina, a mimo to stawili twardy opór. Świetnie spisywał się zwłaszcza Jeremie Janot broniący barw Saint-Etienne w 15. sezonie.

Kto wie, czy przy tak rozpędzonym Bordeaux i potykających się co chwila Marsylii bądź Lyonie kwestia tytułu nie rozstrzygnie się już w połowie stycznia, kiedy na Chaban-Delmas dojdzie do meczu Bordeaux - OM. Jeszcze w tym roku w Ligue 1 rozegrana zostanie jedna kolejka. We wtorek Bordeaux zagra w Tuluzie, a Marsylia w środę u siebie z Auxerre.

Wyniki 18. kolejki:

SAINT-ETIENNE - OLYMPIQUE MARSYLIA 0:0 ;

VALENCIENNES - LENS 0:0 ;

GRENOBLE - NICE 1:1 (0:0): Dieuze (74.) - Ben Saada (84.);

MONTPELLIER - NANCY 0:2 (0:2): Bakar (32.), Berenguer (39.);

RENNES - PARIS SAINT-GERMAIN 1:0 (1:0): Bangoura (40.);

BORDEAUX - LORIENT 4:1 (2:0): Bellion (13., 42.), Cavenaghi (52.), Gourcuff (75.) - Gameiro (88.);