PŚ w biatlonie. Sikora powrócił! Szóste miejsce w Pokljuce

Tomasz Sikora zajął szóste miejsce w biegu biatlonowego PŚ na 20 km w słoweńskiej Pokljuce. To najlepszy występ Polaka w tym sezonie. Wygrał Austriak Christoph Sumann.

Polak stracił do zwycięzcy minutę i 18 sekund. Drugie miejsce zajął Francuz Simon Fourcade (14,2 s straty), a trzecie - Norweg Aleksander Os (30,7). Nie startowali liderzy norweskiej ekipy - Ole Einar Bjoerndalen i Emil Hegle Svendsen. Summan został nowym liderem PŚ.

Sikora po katastrofalnych występach w Östersund i Hochfilzen wreszcie pobiegł na przyzwoitym poziomie - miał na trasie 10. wynik biegu (na ponad 120 zawodników), a na strzelnicy pomylił się tylko dwukrotnie. To dobry rezultat, bo w Słowenii były w czwartek fatalne warunki pogodowe - wiatr i zacinający ostro śnieg. Polak był najszybszy spośród zawodników z dwoma pudłami, gdyby spudłował raz, stanąłby na podium.

Trener Roman Bondaruk i Sikora chyba mogą odetchnąć, bo przez trzy tygodnie zachodzili w głowę, co się dzieje. Teraz w olimpijską przyszłość mogą patrzeć z większym optymizmem.

W biegu na 15 km kobiet triumfowała Szwedka Helena Jonsson przed swoją rodaczką Anną Carin Olofsson-Zidek. Trzecia była Słowaczka Anastazja Kuzmina. Najlepsza z Polek Agnieszka Cyl była dopiero 31. Jonsson umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ.

W sobotę w Pokljuce sprinty, w niedzielę biegi pościgowe. Relacje w Eurosporcie i TVP Sport.

Pierwsza dziesiątka biegu:

Klasyfikacja PŚ po 5 z 25 konkurencji:

Tak relacjonowaliśmy bieg na żywo

16.00 Już nikt nie wyprzedzi Sikory. Polak wraca do czołówki biatlonowego Pucharu Świata i kończy zawody na szóstym miejscu. Stracił do zwycięzcy 1, 18 min., miał dwa pudła, wszyscy którzy go wyprzedzili mieli tylko jedno pudło.

15.40 Fourcade nie wyprzedził Austriaka, stracił blisko pięć sekund na mecie. Sikora zepchnięty na szóstą lokatę.

15.30 Nie wiadomo czy Sumann wygra, bo Francuz Simon Fourcade po czwartym strzelaniu traci do niego tylko dwie sekundy.

15.20 Sikora na mecie, jest czwarty. Wyprzedzi go jeszcze Slesingr, ale być może tylko on. Niemal pewne jest, że Polak pierwszy raz w tym sezonie będzie w dziesiątce.

15.16 Czech Slesingr spudłował raz, na ostatnim strzelaniu. Spycha Sikorę na piąte miejsce na tym etapie trasy. Polaka wyprzedzają poza nim jeszcze: Sumann, Os i Francuz Jay.

15.10 Sikora znów spudłował jeden strzał. W sumie z dwoma pudłami jest czwarty. Marzenia o podium odpłynęły, ale i tak najprawdopodobniej będzie to najlepszy start Polaka w tym sezonie.

15.07 Os i Sumann zaliczają po pudle na ostatnim strzelaniu. Biegnący jako pierwszy Szwed Ferry jest już na mecie.

15.04 Na trasie są też Mirosław Kobus i Łukasz Szczurek, ale trudno spodziewać się po nich dobrych rezultatów.

15.00 Sikora czysto! Jest czwarty ze stratą minuty i 4 sekund do Sumanna.

14.56 Po trzech wizytach na strzelnicy bezbłędny jest jedynie Os i Sumann - pod nieobecność Bjoerndalena i Svendsena będą walczyć o zwycięstwo. Sikora nie strzelał jeszcze po raz trzeci.

14.54 Po dwóch strzelaninach prowadzi Austriak Sumann przed Norwegiem Osem - obaj byli bezbłędni. Sikora utrzymuje się na piątej pozycji.

14.48 Sikora pewnie zestrzelił cztery krążki ale zawahał się przy ostatnim. Poruszył bronią i spudłował. Mimo to wybiegł ze strzelnicy z piątym rezultatem.

14.45 Polak zbliża się do strzelnicy po raz drugi.

14.43 Sikora jest szósty po pierwszym strzelaniu, ale w czołówce panuje duży ścisk. W biegu na 20 km zawodnicy strzelają cztery raz - po dwa razy z pozycji stojącej i leżącej. Za każde pudło zawodnik otrzymuje karną minutę doliczaną na bieżąco do czasu biegu.

14.40 Sporo wskazuje, że dużo zależeć będzie od drugiego strzelania. Do tej pory jedynie Norweg Os nie spudłował żadnego z dziesięciu strzałów.

14.38 We wcześniejszym biegu pań po raz kolejny dublet zaliczyły Szwedki. Polki daleko ?

14.35 Sikora czysto na pierwszym strzelaniu! Jest piąty.

14.33 Paru zawodników jest już po pierwszym strzelaniu. Najlepszy jest dotychczas Austriak Friedrich Pinter.

14.30 Tomasz Sikora od trzech minut na trasie.

14.25 Pierwsi zawodnicy już na trasie, Tomasz sikora wystartuje z numerem 28.

Czy Słowenia odmieni Tomasza Sikorę? 

Więcej o: