PZKosz nie wskazał kandydata na trenera reprezentacji. Będzie nim Joan Plaza?

Żaden z kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu na trenera reprezentacji koszykarzy, nie uzyskał rekomendacji specjalnej komisji PZKosz. - Do soboty przedstawimy zarządowi związku listę nazwisk, z którymi powinny być prowadzone rozmowy - mówi szef komisji Kazimierz Mikołajec. Najgłośniej mówi się o Joanie Plazie, który dwa lata temu zdobył z Realem Madryt mistrzostw Hiszpanii.

Polska bez dzikiej karty na MŚ ?

PZKosz szuka trenera, który obejmie kadrę po Mulim Katzurinie. Izraelczyk prowadził Polskę na wrześniowym EuroBaskecie, na którym biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na miejscach 9-10. Cel, czyli awans do drugiej fazy, został zrealizowany, ale kontraktu z trenerem nie przedłużono.

PZKosz ogłosił konkurs, do którego zgłosiło się kilkunastu kandydatów - m.in. mistrz Europy z Litwą z 2003 r. Antanas Sireika, znany z pracy w Polsce Kostas Flevarakis czy Polacy Mariusz Karol i Tomasz Służałek.

- Nie zdecydowaliśmy się na rekomendację żadnej z kandydatur - mówi Mikołajec, członek zarządu związku odpowiedzialny za sprawy szkoleniowe. W komisji byli także trenerzy Eugeniusz Kijewski, Mirosław Noculak i Dariusz Szczubiał. - Zobowiązaliśmy się, że do soboty przedstawimy zarządowi PZKosz listę kilku nazwisk, z którymi powinny być prowadzone rozmowy o posadzie trenera kadry - dodał Mikołajec.

Każdy z członków komisji ma przedstawić swoich kandydatów, ale od kilku tygodni coraz głośniej mówi się o Joanie Plazie - 46-letnim Hiszpanie, który w latach 2006-09 prowadził Real Madryt. W sezonie 2006/07 roku Plaza zdobył z "Królewskimi" Puchar ULEB i mistrzostwo Hiszpanii, dwukrotnie doprowadził zespół do ćwierćfinału Euroligi. Po poprzednich rozgrywkach został jednak z Realu zwolniony i obecnie prowadzi Cajasol Sewilla, który z bilansem 7-5 zajmuje piąte miejsce w najmocniejszej w Europie lidze ACB.

- Plaza spełnia nasze ogólne kryteria - mówi Noculak. - Uznaliśmy w komisji, że szukamy trenera, który ma aktualne doświadczenia z Euroligi i chęć osiągnięcia sukcesów na poziomie reprezentacyjnym.

Plaza wie, że jego nazwisko wymieniane jest w Polsce w kontekście posady selekcjonera i w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" wyraził wstępne zainteresowanie.

Zarząd PZKosz ma wybrać trenera na posiedzeniu w dniach 20-21 grudnia.

NBA ? otwiera się na Indie

Więcej o: