Po debacie o futbolu: Czcze gadanie

1,5 godzinna debata w TVP Sport fundamentalnych wniosków nie przyniosła. - Co my tu powiemy, to nic nie zmieni. To tylko czcza gadanina - stwierdził jeden z uczestników, były trener reprezentacji Andrzej Strejlau.

Debata podzielona była na trzy części. Pierwszą o bieżących problemach futbolu prowadził Marek Jóźwik, drugą o szkoleniu Dariusz Szpakowski, a o biznesowym wymiarze sportu Włodzimierz Szaranowicz.

Fundamentalne wnioski nie padły. Prowadzący pierwszy panel Marek Jóźwik zaatakował media. - Wszyscy mówią o tym, że winny jest PZPN, a nikt nie mówi o roli mediów. Pisane są artykuły, które mają uderzyć w związek, one są pisane na zamówienie - mówił dziennikarz TVP. Jego goście tylko przytakiwali.

W drugiej części dociekliwy próbował być Stefan Szczepłek z "Rzeczpospolitej". - Dlaczego studenci opierają się na książkach Jerzego Talagi z dawnych lat? Czy nie ma nowych publikacji. Czy wy nic nie piszecie? - pytał. - Mi raz wydano książkę w Urugwaju - odparł Strejlau.

Całą debatę bardzo dobrze spuentował Strejlau. - Co my tu powiemy, to nic nie zmieni. To tylko czcza gadanina - stwierdził były trener reprezentacji.

Przebieg debaty:

13.58 Są różne poziomy sponsorowania

13.47 - Liga jest lepsza w telewizji, niż w rzeczywistości. Dostaje więcej pieniędzy niż na to zasługuje - mówi szef sportu w "Rzeczpospolitej".

13.42 Nie stworzyliśmy nic, co by rozwijało rynek - mówi Szaranowicz. - Nie ma relacji biznesowej, tylko relacja biznesowa - mówi ekspert z firmy Deloitte.

13.38 - Największym problemem jest to, że nie ma partnerów, nie ma z kim rozmawiać, na wielu poziomach - mówi Bartosz Dobrzyński, z Kompanii Piwowarskiej.

13.33 Prezes TVP Sport Włodzimierz Szaranowicz rozpoczyna trzecią część debaty - o przyszłości futbolu w Polsce.

13.27 Temperatura dyskusji spadła. Szpakowski przeszedł na temat reprezentacji. - Musimy wesprzeć Franka Smudę, on nie może być zostawiony sam sobie - mówił Piechniczek.

13.22 Opór materii idzie zawsze o sprawy finansowe - mówi Piechniczek o tym, że nie tak łatwo jest wprowadzić obowiązek prowadzenia kilkunastu grup młodzieżowych.

13.20 Samorządy powinny przejąć całościowy obowiązek szkolenia młodzieży, bo kluby sobie z tym nie dadzą rady - mówi Engel.

13.17 Co my tu powiemy, to nic nie zmieni. To tylko czcza gadanina - stwierdził Strejlau.

<13.15 Dlaczego studenci opierają się na książkach Jerzego Talagi z dawnych lat? Czy nie ma nowych publikacji - pyta Szczepłek. I jeszcze dopytuje: Czy wy nic nie piszecie? - Mi raz wydano książkę w Urugwaju - odparł Strejlau.

13.13 Potrzeba pomocy samorządów i ministerstwa - mówi Piechniczek.

13.11 - To tylko puste słowa, co mówicie. Powinno to być wprowadzone, gdy wy byliście trenerami - mówił Stefan Szczepłek z "Rzeczpospolitej" do Engela i Piechniczka. - Nic dodać nic ująć - odparł Piechniczek.

13.10 - Niemcy i Szwajcarzy wygrywali, bo tam rodowitych Niemców czy Szwajcarów jest niewielu - mówi Engel.

13.07 - Od przyszłego roku będzie jednolity system. Wprowadzenie nie jest takie łatwe, trzeba czasu - mówił Jerzy Engel. - Wprowadziliśmy głęboką reformę, zaczyna być widać efekty, jest porozumienie z Wydziałem Szkolenia - mówi Antoni Piechniczek. Szpakowski przedstawił miażdżące dla PZPN dane porównawcze dot. trenujących dzieci i metod treningowych. Polskę porównano z Niemcami i Szkocją.

13.03 Na razie wygląda na to, że TVP wraz z PZPN dobrze przygotowała się do debaty. Żadnych przełomowych wniosków, bez zaskoczeń, dobry scenariusz.

13.00 Wnioski: Zdecydowana poprawa strategii informacyjne, ostrzejsza walka, identyfikacja kibiców i zmiana nastawienia mediów, by nie były tylko złe informacje - tak pierwszą część debaty podsumował Marek Jóźwik. Drugą część poprowadzi Dariusz Szpakowski.

12.56 Marek Jóźwik atakuje media, nawołuje do zmian w mediach. - Wszyscy mówią o tym, że winny jest PZPN, a nikt nie mówi o roli mediów. Pisane są artykuły, które mają uderzyć w związek, one są pisane na zamówienie - mówi dziennikarz TVP.

12.54 - Najgorzej dzieje się w regionach, to tam nic się nie dzieje

12.50 I kolejny temat - kibole. - Chuligani to nie tylko problem PZPN, ale też klubów, które często działają w porozumieniu z klubami kibica - mówi Lato i proponuje wprowadzenie chipów mających identyfikować kibiców. - Po co chipy, skoro nie wiemy ile osób chodzi na stadiony - pyta Janusz Zaorski, reżyser.

12.47 Kilka zdań o korupcji i tylko jeden wniosek: PZPN musi ostrzej reagować na przypadki korupcji.

12.40 Debatę prowadzi Marek Jóźwik pierwszą rundę o problemach polskiej piłki. Grzegorz Lato, prezes PZPN zapowiada, że obraz związku się zmieni: - Powstanie nowa strona internetowa, jest nowa rzeczniczka, która ma wiele ciekawych pomysłów - mówi. Pytany o poprawę komunikacji z kibicami i mediami jeszcze ani słowa nie powiedział.

Przed debatą

Zaprosiłem ich właśnie dlatego, że przez lata odpowiadali za szkolenie. Wiedzą, jakie są bolączki. Piechniczek zrezygnował za Listkiewicza z funkcji szefa szkolenia w ramach protestu, bo szkolenie było wtedy spychane na dalszy tor. Engel od niedawna odpowiada za te sprawy - tłumaczy wybór gości gospodarz debaty Dariusz Szpakowski.

W poniedziałkowej "Gazecie Sport.pl"

Wywiad z trenerem wielkiego Milanu: - Jeśli w tym zawodzie zatrzymasz się na jeden dzień, jesteś skończony. Kiedy jesteś wyzuty z idei i nie wiesz, co robić, spoglądasz wstecz - mówi Arrigo Sacchi, twórca klubowej drużyny wszech czasów.

Macie mnóstwo czasu, by przygotować się na Euro - Paul Robbins ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.