Biatlon. Tomasz Sikora czternasty w Oestersund

W sprincie na 10 km w szwedzkim Oestersund Tomasz Sikora zajął 14. miejsce. Wygrał Bjoerndalen, dla którego było to 90. zwycięstwo w karierze.

Ole Einar Bjoerndalen odniósł 90. zwycięstwo w zawodach zaliczanych do punktacji Pucharu Świata. W sobotę w szwedzkim Oestersund norweski biathlonista triumfował w biegu na 10 km. Tomasz Sikora uplasował się na 14. pozycji. Pozostali Polacy zajęli odległe lokaty. Tak relacjonowaliśmy bieg Sikory:

15:43 Polak jest teraz 14., dalej już raczej nie spadnie.

15:16 Sikora spadł właśnie na dziesiąte miejsce.

15:13 Leguellec ósmy, zepchnął Sikorę na dziewiąte miejsce. Coraz mniej na trasie zawodników, którzy mogą zepchnąć Polaka w klasyfikacji.

15:09 Sikora na razie siódmy. 1 min. i 13 sekund straty do Norwega.

15:08 Bjoerndalen pokonał trasę w czasie 23,5 min. Naturalnie, jest pierwszy.

15:06 Wielu zawodników już na mecie, wielu jeszcze nie wyruszyło nawet na trasę.

15:01 Zwłaszcza, że Bjoerndalen nie pudłuje. Wygra, nie ma już chyba wątpliwości.

14:59 Roesch miał szansę wyprzedzić zwycięzcę Pucharu Świata, ale spudłował w ostatniej próbie.

14:58 Sikora niestety spudłował ostatni strzał. Jest siódmy.

14:55 Niezadowolony Czudow pudłuje. Chyba ma pretensje do karabinku.

14:53 Sikora jest szósty. 20 sekund straty do Bjoerndalena.

14:52 Nie ma chwili wytchnienia, dlatego sprint jest tak emocjonujący! Bjoerndalen z niesamowitym czasem bezbłędny. Svendsen spudłował raz na drugim strzelaniu.

14:49 Brawo! Sikora po raz pierwszy w tym sezonie bezbłędnie! I do tego ma świetny czas, ścisła czołówka.

14:48 Jedno pudło Hanevolda. Biatlonista pozostaje w rywalizacji.

14:45 Svendsen w rewelacyjnej formie. Wszystko trafione. Na starci Ole Einar Bjoerndalen.

14:44 Zawodnicy pudłują w najlepsze. Przypomnijmy, że dziś dwa strzelania - z pozycji stojącej i z pozycji leżącej.

14:41 Sikora wyruszył na trasę. Teraz trzymamy kciuki za dobry występ.

14:38 Christoph Sumann świetnie strzela. W przeciwieństwie do Hanevolda nie musi biec rundy karnej, więc nad nim i nad Greisem ma ponad pół minuty przewagi.

14:35 Hanevold na pierwszym pomiarze, a jedenasty zawodnik na starcie.

14:30 Start odbył się punktualnie. Hanevold na trasie, czekamy na Sikorę.

14:28 Nieco wieje wiatr, ale paniom on wcześniej nie przeszkadzał. 126 zawodników na starcie, otworzy Halvard Hanevold. Polak wystartuje jako 21.

Przed startem

Pięć pudeł, słaby bieg i dopiero 71. lokata - tak katastrofalnie zaczął w czwartek sezon Tomasz Sikora w szwedzkim Östersund. Bieg PŚ na 20 km wygrał Norweg Emil Hegle Svendsen.

Sikora nie spudłował tylko na czwartym strzelaniu w pozycji stojącej, wcześniej przy każdej wizycie na strzelnicy mylił się choć raz, a za trzecim podejściem nie trafił serią aż trzykrotnie. Biegowo też było źle, bo wracający do zdrowia po zapaleniu oskrzeli Polak miał czas biegu poza czołową trzydziestką. Sikora w całym poprzednim sezonie ani razu nie wypadł z dwudziestki PŚ. Ostatnio tak fatalnie, żeby znalazł się poza pięćdziesiątką PŚ, było prawie dwa lata temu w Anterselvie. Początek sezonu jest znacznie gorszy niż 12 miesięcy temu, gdy Sikora był na 20 km dziewiąty, a później dwukrotnie stanął na podium. Polak może się pocieszyć jedynie tym, że katastrofalnie wypadł także Ole Einar Bjoerndalen. Broniący tytułu Norweg był 43., biegł słabo i też pięciokrotnie pomylił się na strzelnicy.