F1. Ruszyły testy w Jerez. Soucek najlepszy pierwszego dnia

Rozpoczęły się trzydniowe testy w hiszpańskim Jerez. Na torze pojawią się młodzi, mało doświadczeni jeszcze kierowcy, którzy w przyszłości mają stanowić o obliczu wyścigów. Jednym z testujących jest Betrand Baguette, jeden potencjalnych partnerów Roberta Kubicy w teamie Renault

Pierwszego dnia najlepszy okazał się Andy Soucek reprezentujący team Williams, który przejechał jedno z okrążeń w czasie 1:19.168. Bernard Baguette zajał dopiero 9. miejsce choć przejechał aż 105 okrążeń, co było drugim wynikiem wśród testujących.

Na torze w Jerez kierowcy, którzy niedawno zakończyli sezon raczej tam się nie pojawią - na razie zapowiedziano starty zawodników, którzy nie mają więcej niż po trzy wyścigi w F1 na swoim koncie. Testy są traktowane jako przegląd młodych talentów, które za kilka lat mogą rozdawać karty w najważniejszej serii wyścigowej na świecie.

Lista uczestników składa się z prawie samych debiutantów takich jak Daniel Ricciardo (Red Bull), Andy Soucek (Williams), Olivier Turvey i Marcus Ericsson Brawn/Mercedes oraz Ho-Ping Tung (Renault). Oraz Betrand Baguette, jeden z kandydatów do drugiego miejsca w teamie Renault.

Tak przebiegały poniedziałkowe testy

Daniel Ricciardo (Red Bull), Brendon Hartley (Toro Rosso) rozpoczęli zajęcia od incydentu na torze, zakończonego wywieszeniem pierwszej czerwonej flagi. Hartley obrócił się na zakręcie numer 12 i Ricciardo, który jechał tuż za nim, usiłując uniknąć uderzenia w STR4, także zawirował na torze. Obaj zatrzymali się na jezdni i sędziowie musieli wywiesić czerwoną flagę. Bertrand Baguette i Riccardo przejechali zdecydowanie najwięcej okrążeń. Belg wielokrotnie był sam na torze, podczas gdy pozostali kierowcy czekali w pit-stopach. Tuż przed godz. 16. zawody przerwano po wypadku Andy Souceka. Ale to Hiszpan w barwach teamu Williams osiągnął we wtorek najlepszy czas pojedynczego okrążenia

Więcej o testach na F1.pl ?

Poniedziałkowe czasy:

Renault - Bertrand Baguette, Ho-Pin Tung, Lucas Di Grassi

Betrand Baguette - testy w Jerez są dla niego nagrodą za wygranie serii Renault 3,5. Baguette był najlepszy w pięciu wyścigach i zgromadził na swoim koncie 155 pkt. W Renault pojawił się po tym, jak wygrał kartingowe zawody dla młodych talentów w Belgii. Wymienia się go w gronie kandydatów do zajęcia drugiego miejsca, obok Roberta Kubicy, w Renault.

Ho Ping Tung - to pierwszy kierowca z Chin w F1. W 2003 roku testował dla Williamsa, po tym jak wygrał zawody Formula BMW Azja. W 2006 roku został mistrzem Niemiec w F3 i dwukrotnie wystartował w wyścigach F2 (kończył na 23. miejscu w 2007 i 18 w 2008)

Di Grassi - Brazylijczyk ukończył tegoroczny sezon F2 na trzecim miejscu - w serii debiutował rok wcześniej. W 2005 roku zwyciężył w prestiżowym wyścigu F3 o GP Makau.

Torro Rosso - Mirko Bortolotti

Mirko Bortolotti jest członkiem zespołu Red Bull Junior, który startuje w F2. Na torze w Jerez pojawi się w środę. Dla Włocha to będzie druga próba w F1 - wcześniej testował Ferrari w listopadzie 2008 po tym jak zdobył tytuł mistrza F2.

Red Bull - Daniel Ricciardo

Australijczyk Daniel Riccardo po raz pierwszy zasiądzie za sterami bolidu F1. 20-latek był tylko kierowcą testowym w teamie F2. W F3 odniósł już sporo sukcesów - zdobył m.in. tytuł mistrza Wielkiej Brytanii.

BMW Sauber - Alexander Rossi, Esteban Gutierrez

BMW mimo opuszczenia szeregów F1 wykorzysta szansę na sprawdzenie dwóch 17-latków. Amerykanin Rossi wygrał amerykańską serię BMW 2008 (wywalczył 9 z 10 pole position). Meksykanin Gutierrez wygrał serię 2008 Formula BMW Europa. W poprzednim sezonie startował w F3 w Wielkiej Brytanii.

Willams - Andy Soucek i Nico Hulkenberg

Andy Soucek - 24 - letni Hiszpan, wygrał serię F2. W Jerez pokaże się we wtorek

Nico Hulkenberg - dla niego Williams zarezerwował środę i czwartek. Zgłoszony jako kierowca w nadchodzącym sezonie F1

Ferrari - Jules Bianchi, Daniel Zampieri, Marco Zipoli, Pablo Sanchez Lopez

Ferrari chce dać szansę aż czterem nowym kierowcom. Bianchi - 20-letni triumfator europejskiej serii F3 zaprezentuje się we wtorek i w środę. W czwartek na torze zobaczymy trzech kierowców znanych z F3 we Włoszech: Zampierego i Zipolego oraz 19-letniego Meksykanina Lopeza

Foce India - Paul di Resta, JR Hildebrand

Di Resta - zwycięzca F3 z 2006 roku, wygrał wtedy z Sebastianem Vettelem, w 2004 otrzymał prestiżową nagrodę McLarena dla najlepszego młodego kierowcy roku

Hildebrand - Amerykanin z Kalifornii, występował w serii Indy Lights. Świetne starty w różnych seriach formuły w Stanach.

McLaren - Oliver Turvey i Gary Paffett

Turvey - 22-letni Anglik, najlepszy młoda kierowca 2006 zdaniem McLarena. Czwarty w klasyfikacji końcowej Formula Renault 3,5. Siódmy w serii wyścigowej F2 Azja.

Paffett - testował w McLarenie już w 2001 roku. W następnym sezonie został mistrzem Niemiec F3. Od tego czasu nie wyróżniał się niczym specjalnym.

Brawn GP - Mike Conway, Marcus Ericsson

Conway - Brytyjczyk, były mistrz F3, testował w teamie Hondy, startował w GP 2.

Ericsson - 19 - letni Szwed, mistrz świata F3 w Japonii, czwarty w prestiżowym GP Makau w 2009

Robert Kubica Mercedes? Pierwsze słyszę ?