MŚ 2010. Irlandia chce być 33. uczestnikiem mundialu w RPA

W poniedziałek Sepp Blatter poinformował, że Irlandia złożyła wniosek o to, by móc uczestniczyć w przyszłorocznym mundialu jako 33. drużyna. Prezydent FIFA przekaże wniosek do rozpatrzenia Komitetowi Wykonawczemu. Irlandczycy liczą, że jeśli nie dostaną miejsca teraz, to przynajmniej będą rozstawieni za cztery lata.

Irlandia przegrała barażowy dwumecz z Francją (0:1, 1:1 po dogrywce). W drugim meczu rozgrywanym na Saint-Denis decydująca bramka padła po zagraniu ręką Thierry'ego Henry. Napastnik reprezentacji Francji przed podaniem do strzelca gola Williama Gallasa, opanował w ten sposób piłkę dwa razy. Sprawa wywołała burzę, bo było to doskonale widoczne z różnych kamer. Irlandia protestowała, domagając się powtórzenia meczu, ale FIFA zdecydowała, że zmiana decyzji sędziego, lub powtórzenie meczu nie wchodzi w grę.

- To oczywiste, że Irlandczycy, są źli po tym co ich spotkało, ale nie powtórzymy meczu - uciął prezydent FIFA na konferencji prasowej w Johannesburgu. - Teraz nie proszą nas o ukaranie piłkarza, czy sędziego, tylko pytają czy mogą być 33. drużyną na mundialu. Przedstawię tę prośbę Komitetowi Wykonawczemu, choć nie mogę obiecać, że decyzja będzie pozytywna - powiedział dziennikarzom. - Gdybyśmy się zgodzili, to trzeba by było dać szansę również Kostaryce - dodał.

Reprezentacja Juniora Diaza, pomocnika Wisły Kraków, odpadła z eliminacji po dwumeczu z Urugwajem w wyniku gola strzelonego ze spalonego.

Prośba Irlandii zostanie rozpatrzona w środę, na nadzwyczajnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Kapsztadzie. W tym samym mieście w piątek odbędzie się losowanie grup MŚ. O zwołaniu posiedzenia Blatter poinformował w zeszłym tygodniu. Ma się ono zająć zaopiniowaniem zmian w przepisach mających zapobiec w przyszłości błędom sędziów, jak ten z meczu z Irlandią. Komitet rozważy możliwość wprowadzenia powtórek wideo lub dodatkowych sędziów już na przyszłorocznym mundialu.

Według nieoficjalnych informacji Irlandia nie ma nadziei na dołączenie do grona finalistów mundialu, ale liczy, że FIFA wynagrodzi jej to w inny sposób, np. rozstawieniem przy losowaniu kolejnych MŚ w 2014 r.

Blatter rozważa wprowadzenie dwóch dodatkowych sędziów na mundialu w RPA ?

Więcej o: