Polskiej Ekstraklasie daleko do Arsenalu

Trener Arsenalu Arsene Wenger potrafi wystawić na mecz drużynę złożoną w połowie z nastolatków. W 15. kolejce polskiej ekstraklasy na naszych boiskach też się pojawiło pięciu graczy, którzy nie ukończyli 20. roku życia. Tyle że we wszystkich klubach razem wziętych.

Stwórz drużynę, zagraj i Wygraj Ligę! ?

Jeśli brać pod uwagę dane wszystkich oficjalnych graczy zgłoszonych do Ekstraklasy SA, najmłodszą kadrę w lidze ma Lech Poznań. Oczywiście nie przekłada się to na średni wiek jedenastki, która co tydzień wybiega na boisko - ten w większości klubów jest zdecydowanie wyższy.

Bierze się to oczywiście stąd, że kluby profilaktycznie zgłaszają do rozgrywek dużą liczbę graczy z drużyn Młodej Ekstraklasy, by mieć kim wypełniać ewentualne luki po kontuzjowanych. Jednak większość z nich ma minimalne szanse, by wybiec na boisko.

Kolejno: klub, liczba zawodników zgłoszonych, średnia wieku, zmiana w porównaniu z poprzednim sezonem. Zagłębie i Korona grały przed rokiem w pierwszej lidze.

To już nie te czasy, kiedy niemający jeszcze ukończonych 17 lat Włodzimierz Lubański strzelał gole dla reprezentacji Polski, a równie młody Tomasz Wieszczycki był podstawowym graczem ŁKS - ale w polskiej ekstraklasie nastolatków jednak mamy. W kadrach wszystkich zespołów jest ich w sumie 60.

Najwięcej - dziewięciu - w Jagiellonii, która zresztą może się również pochwalić zawodnikiem z najmłodszą metryką pośród wszystkich ligowców. Mowa o urodzonym 18 listopada 1992 r. napastniku Janie Pawłowskim, który zresztą niedawno, 10 dni przed swoimi 17. urodzinami, zanotował niespełna półgodzinny debiut w ekstraklasie w przegranym przez białostoczan meczu z Ruchem w Chorzowie 2:5. Na drugim biegunie jest Odra Wodzisław, która ma w kadrze tylko jednego piłkarza urodzonego w latach 90. To 18-letni Mateusz Słodowy, który również zaliczył już w tym sezonie dwa mecze.

Nastolatków w rolach pierwszoplanowych nie ma zbyt wielu. Największą gwiazdą jest niewątpliwie urodzony 12 czerwca 1990 r. Artur Sobiech, który od początku sezonu ma pewne miejsce w składzie Ruchu, ba - nałogowo strzela gole. Mocną parę stanowią - paradoksalnie w zaawansowanej wiekowo Arce, która jednak wczoraj wystawiła niemal najmłodszy zespół w lidze! - Marcin Budziński i Wojciech Wilczyński. Pierwszy ma w tej rundzie na koncie 13 meczów, drugi - 6. Również chwalony Mateusz Klich z Cracovii rozegrał 9 spotkań, ostatnio w Koronie pojawia się Piotr Malarczyk, w Polonii W. Damian Jaroń, w Lechu - Mateusz Możdżeń, a w Legii wciąż gra nastoletni jeszcze Ariel Borysiuk. Poza wymienionymi w minutowych epizodach wystąpiło jeszcze kilku innych piłkarzy, którzy nie ukończyli 20 lat.

Kolejno: klub, liczba zawodników poniżej 20 lat, liczba zawodników w wieku 20-29 lat, liczba zawodników w wieku 30 lat i więcej

W 15. kolejce najmłodszy zespół wystawiła Legia. Nastolatków, na których postawili trenerzy, było jednak raptem pięciu (Borysiuk, Klich, Malarczyk, Budziński, Wilczyński), a jedyną drużyną, w której nie pojawili się 30-latkowie, był PGE GKS Bełchatów.

Zgodnie z tym, co było napisane wcześniej, wiele klubów w tej klasyfikacji zmieniło swoje pozycje w porównaniu z tabelą zawierającą średnie całej kadry zgłoszonej do rozgrywek. Doskonale widać to na przykładzie Jagiellonii, która przeciw Lechii wystawiła ekipę średnio niemal 5 lat starszą, niż wynosi przeciętna całej kadry. tylko trzy kluby (Arka, Cracovia, Legia) było stać na jedenastkę młodszą niż średnia wszystkich graczy zgłoszonych do rozgrywek.

Kolejno: klub, średnia wieku pierwszej jedenastki w 15. kolejce, różnica w porównaniu z przeciętną całej kadry.

Skandal w Bełchatowie na meczu GKS - Legia ?