Irlandzka federacja piłkarska żąda od FIFA powtórzenia rewanżowego meczu z Francją

Irlandzki Związek Piłki Nożnej wysłał w czwartek do Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) oficjalny protest i zażądał, by federacja zarządziła powtórzenie kontrowersyjnego meczu z Francją. W środę Francuzi zremisowali z Irlandią 1:1 i wywalczyli prawo gry w mistrzostwach świata 2010 w RPA.

Zobacz rękę Henry'ego na Z czuba.tv ?

Do grona oburzonych dołączył w czwartek nawet premier Irlandii, Brian Cowen: - Popieramy federację w jej proteście. Minister sportu już pisze list w tej sprawie do FIFA.

Gdyby doszło do powtórki byłoby to wydarzenie bez precedensu. FIFA nie godziła się dotąd na żadne podważanie decyzji sędziego, podjętych na boisku. Gdy przed kilkunastu laty doszło do powtórzenia meczu w lidze niemieckiej (tak jak w przypadku Henry'ego została uznana nieprawidłowa bramka), światowa federacja zagroziła Niemcom, że wykluczy ich z międzynarodowych rozgrywek.

Francuzi zapewnili sobie awans dzięki remisowi 1:1. Po regulaminowych 90. minutach przegrywali 0:1, trzeba było więc zagrać dogrywkę (w pierwszym meczu Francja wygrała w Dublinie 1:0). W dodatkowym czasie gry zdobyła wyrównującego gola w skandalicznych okolicznościach. Najpierw na spalonym było dwóch reprezentantów Francji, mimo to sędzi puścił grę. Piłka trafiła do Thierry'ego Henry'ego, który świadomie zagarnął ją ręką, do czego zresztą się po meczu przyznał ? . Napastnik Barcelony podał go Gallasa, a ten już miał przed sobą tylko bramkę - tak relacjonowaliśmy tę sytuację ? na żywo na Sport.pl.

"Ewidentnie błędna decyzja sędziego, który uznał bramkę, była przeciwna duchowi i naturze sportu i teraz żądamy od FIFA, jako organu zarządzającego światowym futbolem, by zarządziła powtórzenie tego spotkania" - głosi oświadczenie irlandzkiej federacji.

Kontrowersyjna sytuacja wywołała wielkie oburzenie w angielskich mediach ? . W Irlandii na temat całej sytuacji wypowiedział się nawet minister sprawiedliwości ? , którego zdaniem mecz powinien zostać powtórzony.

Nawet we Francji cała sytuacja wywołała pewne kontrowersje. Głos w tej sprawie ? zabrały nie tylko media, ale także wysoko postawieni politycy, z członkiem rządu Ramą Yade na czele.

Galeria z meczów barażowych do MŚ 2010 - aby wejść, kliknij na zdjęcie

Dlaczego Henry oszukał? - zastanawia się Rafał Stec ?

Więcej o: