El. MŚ 2010: Pięciu piłkarzy z Algierii rannych

Pięciu zawodników z piłkarskiej reprezentacji Algierii zostało rannych. Urazy nie są poważne. Ich autobus obrzucono kamieniami w Kairze, gdzie mają rozegrać mecz el. MŚ z Egiptem.

Zobacz wideo z ataku na autobus z piłkarzami ?

 

- Piłkarze trafili do szpitala. Cały incydent jest godzien pożałowania. - powiedział Hachemi Djiar, minister sportu w Algerii.

Djiar dodał, że FIFA została powiadomiona o zajściu i teraz trwa oczekiwanie na jej decyzję.

Wyślij sms BEST na 7260 i wygraj wyjazd na mecz FC Barcelona-Inter Mediolan ?

Wojna w internecie

Zanim kadra Algierii zjawiła się w Egipcie, by zakwaterować się przed czekającym ich w sobotę spotkaniem piłkarskich el. MŚ 2010, w sieci doszło do słownej walki, pomiędzy kibicami obu reprezentacji.

- Słuchajcie Faraonowie, już jesteście przeklęci - to słowa z algierskiego wideo muzycznego, które krąży w internecie.

Później piosenka coraz bardziej odchodzi swoim tematem od wydarzeń sportowych. Algierczycy przywołują "wojnę sześciodniową", w której Egipt przegrał z Izraelem.

- Izrael pokonał was w sześć dni w 1967...To nie my sprzedaliśmy Palestynę Żydom - brzmią słowa piosenki.

Egipcjanie odbijają piłeczkę i sami umieszczają w serwisie YouTube wideo, które teraz ma już ponad 30,000 odsłon.

- Wasze słowa nie są ważne i po nas spływają. Mówcie do nas po francusku, bo wasz arabski jest słaby - to z kolei aluzja do francuskojęzycznej natury Algierii, gdzie mimo prób pozbycia się języka kolonizatorów, dalej używa się francuskiego.

- Wyzwoliliśmy was, kiedy Francja zrobiła z was niewolników - słychać dalej. Prezydent Egiptu Gamal Abdel Nasser poparł w 1950 i 1960 algierski ruch niepodległościowy i udzielił mu wsparcia.

Nerwową atmosferę wokół meczu podsycały media i sami zawodnicy, którzy zwracali uwagę, że jako naród Egipt jest bardzo gościnny, ale mecz to już inna sprawa.

Przeczytaj więcej o el. MŚ 2010 ?

Więcej o: