Boks. Haye pokonał Wałujewa, choć przez całą walkę uciekał

W Norymberdze gigant wśród bokserów Rosjanin Nikołaj Wałujew przegrał z Brytyjczykiem Davidem Hayem. Niejednogłośnie na punkty (114:114, 112:116, 112:116). Być może zwycięzca tego pojedynku to przyszły rywal Tomasza Adamka.

Wydawało się że Nikołaj Wałujew obroni tytuł mistrza świata federacji WBA. David Haye miał problem, unikał ciosów. Właściwie poza ostatnią rundą poważnie nie zagroził rywalowi. Ale sędziowie dali zwycięstwo Brytyjczykowi. Cała walka była niezwykle nudna. Obaj zadawali mało ciosów, ale to Rosjanin próbował ataków. Wałujew nie popełniał błędów które zdarzały mu się w poprzednich starciach. Trzymał wysoko gardę, zwłaszcza lewą rękę, która chroniła go od ataków prawym sierpowym. Był wyraźnie wolniejszy od Haye'a, ale Brytyjczyk kompletnie nie wykorzystywał swojej szybkości. Tylko po to by po próbie zadania ciosu od razu odskoczyć na bezpieczną odległość. Dopiero pod koniec walki zaatakował mocniej. Na tyle, że Rosjanin się zachwiał ale Haye nie podążył za ciosami i nie próbował nokautować.

Teraz zwycięzca tej walki spotka się z Johnem Ruizem, który wcześniej pokonał Niemca Adnana Serina.

Tak relacjonowaliśmy walkę

22:56 Niesamowite. Hala gwiżdże. Wałujew jest załamany. Haye cieszy się i biega po ringu, tak jak biegął przez całą walkę. Komentatorzy są zaskoczeni.

22:54 Haye wygrał!

22:53 Haye odbiera gratulacje. Ale czy wygrał?

22:49 Ostatnia runda chyba dla Haye'a. Brytyjczyk po raz pierwszy uderzył Rosjanina tak, że ten się zachwiał. Haye jest pewien, ze wygrał. ale chyba nie. Zobaczymy. Dziwna walka. Mało ciosów.

22:46 Tutaj nic się już nie zdarzy. Haye to przegra. Jeśli liczył na to, że wyczeka Wałujewa, ąż ten opuści lewą rękę w gardzie, to chyba się przeliczył. Przed nami ostatnia runda.

22:43 Publiczność gwiżdże. Haye się boi. Wałujew zmierza po zwycięstwo. Koniec dziesiątej rundy i Haye musi się rzucić do ataku. A coraz śmielej atakuje Rosjanin.

22:37 Wałujew kontroluje pojedynek. Haye nawet zaczął trafiać, ale po każdym ciosie odskakuje na metr do tyłu. Zresztą przez cały czas walczy mniej więcej 1,5 metra od Rosjanina. Dziewiąta runda dla Rosjanina.

22:33 Haye jest zbyt ostrożny. W drugiej minucie ósmej rundy Rosjanin potężnie się zamachnął i ni trafił. Poleciał na liny i była to idealna okazja dla Haye'a. Ale ten nawet nie ruszył do ataku.

22:30 Siódma runda znów dla Wałujewa. Ciosy Rosjanina dochodzą celu. Co prawda Brytyjczyk jest szybki, cofa się i te uderzenia nie robią mu krzywdy. Ale sam ich prawie nie zadaje.

22:25 W szóstej rundzie wciąż prowadzi Wałujew. Haye walczy bez sensu. nie zadaje ciosów. Czasami ma zrywy, ale w ten sposób nie wygra walki. W tym momencie pozostaje mu tylko znokautować Rosjanina.

22:22 Haye się ożywił, ale nie miał wyjścia. Cały czas Wałujew prowadzi.

22:18 Czwarta runda też chyba dla Rosjanina. To on stara się trafić Brytyjczyka, ale jest przeraźliwie wolny. Haye unika walki. Nie zadaje żadnych kombinacji ciosów.

22:13 Paradoksalnie to Haye czeka na kończący cios. I co jakiś czas trafia, ale są to tylko pojedyncze uderzenia. Walka jest jak na razie nudna. Mało ciosów. Właściwie po trzech rundach nie było tu emocjonującej sytuacji.

22:09 Druga runda wygląda podobnie jak pierwsza. Publicznośc ożywiła się tylko wtedy, gdy pół minuty przed końcem Haye trafił prawym sierpowym rywala. Na Wałujewie nie zrobiło to wrażenia. Według ekspertów dwie pierwsze rundy dla Walujewa.

22:06 Pierwsza runda wyrównana. Haye porusza się dynamicznie po ringu. Skacze dookoła Wałujewa. Ten trzyma się środka ringu. Mało ciosów.

22:02 Już walczą. 12 rund.

22:58 Hymny krajów pochodzenia obu pięściarzy. Do Norymbergi przyjechało też troszkę kibiców z Wielkiej Brytanii.

22:54 Wychodzi Wałujew. Hala szaleje. Rosjanin pozdrawia kibiców. Za nim asystent niesie pas mistrzowski, o który obaj będą dziś walczyć.

22:50 Wreszcie wychodzą na ring. Pierwszy Haye. Hala w Norymberdze gwiżdże.

22:39 Stawką walki będzie pas mistrzowski organizacji WBA. Wałujew zdobywał go dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2005 r. po pokonaniu Johna Ruiza. Po raz drugi 30 sierpnia 2008 r. również z Ruizem.

22:28 Tomasz Adamek stawia na Haye'a. Pod warunkiem, że Brytyjczyk będzie wykorzystywał swoją szybkość. Według polskiego pięściarza Wałujew ma problemy z poruszaniem się po ringu. Haye musi według niego unikać klinczu. Wtedy przewaga w warunkach fizycznych Rosjanina nie będzie miała znaczenia.

22:21 Według Macieja Braranowskiego wszyscy będą dziś kibicować rywalowi Wałujewa. A przynajmniej ci, którzy rok temu "zobaczyli wielki przekręt" w walce Wałujewa z Holyfieldem. "Bo bestia wygrała. Wielu znajomych i, patrząc po komentarzach po tym pojedynku, wielu kibiców z całego świata, miało po prostu dość boksu. Bo co to za sport, w którym nie wygrywa lepszy?" - pyta na swoim blogu ?.

22:03 Zarówno Wałujew jak i Haye intensywnie się rozgrzewają.

21:51 Koniec walki w siódmej rundzie. Najpierw seria silnych prawych sierpowych Ruiza posłała Serina na deski. Po chwili sędzia zakończył rundę, a sekundant Serina rzucił na ring biały ręcznik.

21:49 Po szóstej rundzie Amerykanin dominuje na ringu. Serin próbuje się utrzymać na nogach. Jeśli dotrwa do ostatniej rundy, to będzie jego sukces. Ale nie wygląda na to.

21:44 Ruiz wyraźnie chce skończyć przed czasem. Bije w tułów, żeby zmęczyć rywala. Piąta runda dla niego. Ale cały czas krwawi z czoła.

21:41 Amerykanin krwawi z czoła. To może mu przeszkodzić w dalszej walce, choć sekundant twierdzi że nic się nie dzieje. Ta runda chyba na remis.

21:36 Ruiz balansuje ciałem. Jest bardziej ruchliwy. Serin co prawda odważniej zaatakował, ale cały czas przegrywa. Trzecia też dla Amerykanina. Ruiz jest zdecydowanym faworytem walki walczył 53 razy na zawodowym ringu i wygrał 43 razy. Serin mierzył się z rywalami 31 razy, wygrał 19 walk.

21:32 Druga też dla Ruiza. Kibice w hali w Norymberdze gwiżdżą gdy ciosy Amerykanina sięgają szczęki Serina, więc gwiżdżą często. Dziesięciu rund tu nie będzie.

21:28 Pierwsza runda dla Ruiza. Amerykanin walczy agresywnie. Niemiec otrzymał kilka mocnych ciosów i do tej pory raczej próbuje się bronić.

21:25 Ruiz to bokser wysokiej klasy. To ostatni rywal Wałujewa, z którym przegrał przed rokiem niejednogłośnie na punkty. przed pięcioma laty pokonał Andrzeja Gołotę, choć dwa razy w tej walce leżał na deskach.

21:20 Organizatorzy chyba nie byli przygotowani na taką ilość nokautów, więc na Ruiza i Serina trzeba było poczekać. Ale już wychodzą na ring. Walka w wadze ciężkiej jest zakontraktowana na 10 rund.

20:55 W Norymberdze przerwa. Czekamy na walkę Johna Riuza z USA z Adnanem Serinem z Niemiec.

20:30 Nokauty sypią się jak z rękawa. Portorykańczyk już pokonał rywala. Ten chwiał się na nogach po serii silnych ciosów w pierwszej rundzie. 1 minuta i 21 sekund. To najkrótsza walka tego wieczoru.

20:28 Teraz na ring powinien już wyjść John Ruiz, ale organizatorzy zmieniają plany z powodu szybkich nokautów. Na ringu Portorykańczyk Francisco Palacios i Amerykanin DeLeon Tinsey. Osiem rund wagi junior ciężkiej. Chociaż...

20:20 Długo nie powalczyli. Pierwsza runda i nokaut. Davis po dwóch minutach nie wiedział co się dzieje. Frenkel zwycięzcą.

20:16 Wałujew i Haye coraz bliżej! Ale zanim wyjdą na ring jeszcze dwie walki. W pierwszej reprezentant gospodarzy Aleksander Frenkel, prywatnie pianista powalczy przez osiem rund w wadze junior ciężkiej z Amerykaninem Kelvinem Davisem.

20:08 - Szwed rzeczywiście okazał się koszmarem dla Bidenki. Ukrainiec odniósł kontuzję. Lekarz nie mógł zatamować krwawienia z łuku brwiowego i Helenius wygrał w 4. rundzie przez TKO.

19:51 - Jeszcze trzy walki do tej najważniejszej tego wieczoru. Na kibiców znów czeka pojedynek wagi ciężkiej. Zaplanowana na 8 rund walka Ukraińca Tarasa Bidenko i "Nordyckiego Koszmaru" Szweda Roberta Heleniusa.

19:45 - Bułgar wygrał jednogłośnie na punkty. Nigeryjczyk nie potrafił sobie poradzić z lewym prostym rywala. To trzecia porażka Olokouna w karierze.

19:21 - Kolejna walka. Znów waga ciężka. Czeka nas sześć rund z Nigeryjczykiem Gbengą Olokunem i Bułgarem Kubratem Pulevem. Chyba, że potrwa tyle ile poprzednia.

19:16 - Pojedynek zaplanowano na 8 rund, ale wystarczyła jedna. Amerykanin po ciosie Gerbera wylądował na deskach, a sędzia przerwał walkę. To 9 zwycięstwo Gerbera w zawodowej karierze.

19:00 - Do walki wieczoru jeszcze daleko. Na ring właśnie wyszli Amerykanin Shawn McLean i Niemiec Edmund Gerber. Pojedynek jest w wadze ciężkiej. Zaplanowano go na 8 rund.

Przed Galą

Faworytem jest Brytyjczyk, który jest młodszy i szybszy od Rosjanina. Wałujew jedyną porażkę na zawodowym ringu odniósł ze Uzbekiem Rusłanem Czagajewem. Przegrał właśnie dlatego, że rywal był szybszy. Po tej walce zmienił trenera i ponoć znacznie poprawił tempo zadawania ciosów.

Atutem Wałujewa może być przewaga doświadczenia. Haye w Wadze ciężkiej rozegrał do tej pory zaledwie... sześć rund. Pięć, to wygrana walka z Monte Barettem. Szósta to półtorej minuty walki z Tomaszem Boninem w 2007 r., gdy cztery razy posyłał Polaka na deski.

Obaj bokserzy wyjdą na ring około godz. 22.

W Norymberdze biją się rywale, a Tomasz Adamek ? czeka