Euroliga. Lampe nadal skuteczny

Maciej Lampe był czołowym zawodnikiem Maccabi Tel Awiw w zwycięskim meczu z CSKA Moskwa (71:54) w trzeciej kolejce Euroligi. Paweł Kikowski (Olimpijia Lublana) w meczu z Cają Laboral punktów nie zdobył.

Lampe jest podstawowym zawodnikiem Maccabi. W czwartkowym meczu z zeszłorocznym finalistą tych najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek zdobył 15 punktów (4/8 za dwa, 2/3 za trzy, 1/2 z wolnych), miał pięć zbiórek oraz po dwie asysty i przechwyty. Więcej punktów od Polaka w Maccabi rzucił tylko Chuck Eidson - 16.

Maccabi dość łatwo wygrało mecz z renomowanym, ale w tym sezonie zdecydowanie słabszym CSKA. Koszykarze z Moskwy w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku aż siedmiokrotnie dochodzili do Final Four Euroligi, dwukrotnie zwyciężyli w tych rozgrywkach, jednak po letnich zmianach kadrowych, w tym odejściu trenera Ettore Messiny, to już nie ta sama drużyna. W czwartek o wysokim zwycięstwie Maccabi zdecydowała przede wszystkim pierwsza kwarta, którą gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 10:0, a wygrali różnicą 12 punktów. Po takim ciosie koszykarze CSKA już się nie podnieśli. Maccabi wygrało drugi mecz i z bilansem 2-1 zajmuje drugie miejsce w grupie C.

Ostatnie miejsce w tej grupie zajmuje Olimpija Lublana, która w tym sezonie meczu jeszcze nie wygrała. W trzeciej kolejce koszykarze ze stolicy Słowenii przegrali po zaciętej końcówce z Cają Laboral 76:82. Najwięcej punktów dla Olimpiji zdobył Matt Walsh - 27. Po raz drugi w Eurolidze zagrał Paweł Kikowski, ale znów zakończył mecz z zerowym dorobkiem punktowym. Trener Jure Zdovc wpuścił do gry polskiego rzucającego w trzeciej kwarcie. Kikowski przez ponad trzy minuty na parkiecie oddał jeden niecelny rzut z dystansu, ale z nim na parkiecie zespół zmniejszył straty z dziesięciu do pięciu punktów.

W meczu na szczycie grupy D Real Madryt pokonał przed własną publicznością mistrza Euroligi Panathinaikos Ateny 80:70. Najskuteczniejszy w ekipie gospodarzy był zdobywca 17 punktów Rimantas Kaukenas. W następnej kolejce Euroligi koszykarze Panathinaikosu zmierzą się w Gdyni z mistrzem Polski Asseco Prokomem (środa, 11 listopada, godz. 19.45, transmisja w Canal+ Sport).