F1. Polak w zwycięskim teamie Brawn GP

Paweł Białota to specjalista od analizy zużycia paliwa i oleju z firmy ExxonMobil, który pracuje dla teamu BrawnGP. - Moja praca zaczyna się w już środę i trwa aż do późnych godzin w niedzielę - mówi Polak odpowiedzialny za pracę silników Rubensa Barichello i mistrza świata Jensona Buttona.

Wygrałbyś wyścig w bolidzie BrawnGP? Zagraj w Wygraj Formułę! ?

Każdy kierowca może w ciągu sezonu wykorzystać pule ośmiu silników. Jeśli trzeba wykorzystać nowy silnik, to kierowca jest przesuwany o dziesięć miejsc do tyłu na starcie. - Moim głównym zadaniem jest kontrola jakości paliwa i sprawdzanie, czy spełnia ono rygorystyczne wymagania FIA oraz analiza na bieżąco próbek zużytego oleju. Celem analizy jest sprawdzenie jak przebiega zużycie poszczególnych podzespołów. Szczególnie ważne jest monitorowanie silnika. Za co jestem odpowiedzialny - tłumaczy Paweł Białota. W czasie weekendu sprawdza nawet kilkadziesiąt próbek. Dzięki temu może oszacować zużycie silnika w bolidzie.

Dzięki dobrze dobranemu olejowi kierowca zyskuje na torze cenne ułamki sekund. - Jednym z głównych zadań oleju w silniku jest redukcja tarcia, dzięki czemu silnik obraca się swobodniej, a co za tym idzie lepiej wykorzystana jest energia pochodząca ze spalania paliwa. Uzyskany czas może być kluczowy dla wygranej. Na przykład na torze Spa różnica między pierwszym, a 10-tym kierowcą podczas kwalifikacji była mniejsza niż pół sekundy - wyjaśnia.

Polak który jeszcze niedawno był studentem warszawskiej Politechniki trafił do najbardziej ekskluzywnych wyścigów na świecie za pośrednictwem firmy ExxonMobil, która dostarcza specjalistyczne oleje i smary do bolidów F1. Część doświadczeń zdobytych na torach wyścigowych wykorzystuje potem w ogólnodostępnych olejach do samochodów. Wcześniej Białota pracował przy maszynach zespołu McLaren-Mercedes. - Oczywiście spotkałem kilkukrotnie Roberta w paddock'u i mieliśmy okazję krótko porozmawiać. Niestety nie jest to takie łatwe. Kierowcy mają bardzo napięty grafik i w każdej wolnej chwili są oblegani przez dziennikarzy - wyjaśnia.

Wypowiedzi Pawła Białoty pochodzą z materiałów prasowych ExxonMobil.

Kimi Raikkonen otrzymał ofertę z McLarena ?

Więcej o: