Formuła 1: Schumacher wygrał GP Australii po raz trzeci z rzędu

Niemiec Michael Schumacher wygrał w niedzielę po raz trzeci z rzędu wyścig o Grand Prix Australii na torze w Melbourne - pierwszą eliminację tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Tylko ośmiu kierowców ukończyło rywalizację.

Formuła 1: Schumacher wygrał GP Australii po raz trzeci z rzędu

Niemiec Michael Schumacher wygrał w niedzielę po raz trzeci z rzędu wyścig o Grand Prix Australii na torze w Melbourne - pierwszą eliminację tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Tylko ośmiu kierowców ukończyło rywalizację.

Broniący tytułu mistrza świata Schumacher wyprzedził na mecie Kolumbijczyka Juana Pablo Montoyę (Williams-BMW) oraz debiutującego w stajni West- McLaren-Mercedes Fina Kimi Raikkonena, który zastąpił swego rodaka Mikę Hakkinena (udał się na roczny urlop). Niemiec odniósł 54. zwycięstwo w karierze, poprawiając swój własny rekord F1.

Nowy sezon rozpoczął się od efektownej kraksy na pierwszym wirażu po starcie, na którym swój występ zakończyło aż ośmiu kierowców. Wszystko przez kolizję Niemca Ralfa Schumachera (Williams-BMW) z Brazylijczykiem Rubensem Barrichello (Ferrari). Brat Schumiego, startujący z trzeciej pozycji, wyprzedził Michaela, ale gdy prowadzący Barrichello gwałtownie zwolnił przed wejściem w wiraż Ralf uderzył w tył jego wozu, sam przelatując w swym bolidzie nad rywalem i lądując na trawie na barierze z opon. Choć w kraksie uczestniczyło jeszcze sześć innych wozów - Włoch Giancarlo Fisichella (Jordan-Honda), Brazylijczyk Felipe Massa, Niemiec Nick Heidfeld (obydwaj Sauber-Petronas), Francuz Olivier Panis (BAR-Honda) oraz Brytyjczycy Jenson Button (Renault) i debiutujący w Formule 1 Allan McNish (Toyota) - szczęśliwie jednak nikomu nic się nie stało.

- Bardzo dobrze wystartowałem i mogłem wyprzedzić Rubensa, ale on zamknął mi drzwi, przecinając mój tor jazdy. Po prostu nie spodziewałem się, że on już w tym momencie zwolni - tłumaczył na konferencji prasowej Ralf Schumacher. - To było przerażające uczucie. Wzbicie się w powietrze samolotem jest zdecydowanie przyjemniejsze, niż lot bolidem Formuły 1, który nie jest do tego stworzony.

Na torze pojawił się "safety car" i wyścig wznowiono dopiero na piątym okrążeniu, po usunięciu uszkodzonych bolidów. W tym momencie na prowadzeniu był broniący tytułu wicemistrza świata Szkot David Coulthard (McLaren-Mercedes) przed Włochem Jarno Trullim (Renault) i Montoyą. Schumacher był czwarty.

Po wznowieniu Montoya zaatakował Trulliego, ale po nieudanej próbie minięcia został wyprzedzony przez Schumachera. Jednak na ósmym okrążeniu Włoch, jadący na drugiej pozycji, stracił panowanie nad swoim bolidem i uderzył w bandę na jednym z wiraży, a na torze znów pojawił się "safety car".

Na 11. okrążeniu, zaraz po kolejnym wznowieniu wyścigu, Coulthard popełnił błąd przy wejściu w zakręt i znalazł się na poboczu. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów po trawie wrócił na tor na czwartej pozycji, za Schumacherem, Montoyą i Raikkonenem.

Na 28 okrążeniu debiutujący w Formule 1 Australijczyk Mark Webber (Minardi) zepchnął na piątą pozycję Coultharda, który zakończył wyścig po 36. rundach, w wyniku problemów technicznych.

Kierowcy włoskiego teamu odnotowali najlepszy występ od kilku sezonów, zdobywając 2 punkty, dzięki piątemu miejscu Webbera. Siódmy był kierowca z Malezji Alex Yoong . W poprzednim sezonie Minardi - jako jedyny z 11 zespołów - nie zdobył żadnego punktu w 17 wyścigach.

Czwarte miejsce w GP Australii zajął triumfator tego wyścigu z 1999 roku, Brytyjczyk Eddie Irvine (Jaguar Racing), który stracił do Schumachera jedno okrążenie. Szósty był Fin Mika Salo z debiutującego w Formule 1 japońskiego teamu Toyota.

Melbourne gościło najlepszych kierowców po raz siódmy, wcześniej, w latach 1985-95, wyścig ten odbywał się w listopadzie na torze w Adelajdzie.

Wyniki GP Australii (59 okrążeń - 307.574 km)

1. Michael Schumacher (Niemcy, Ferrari) - 1.35.00 (średnia prędkość 193.011 km/h)

2. Juan Pablo Montoya (Kolumbia, Williams) - 1:35:55.419

3. Kimi Raikkonen (Finlandia, McLaren) - 1:36:01.858

4. Eddie Irvine (W.Brytania, Jaguar) - 1 okrążenie straty

5. Mark Webber (Australia, Minardi) - 2 okrążenia

6. Mika Salo (Finlandia, Toyota) - 2 okrążenia

7. Alex Yoong (Malezja, Minardi) - 3 okrążenia

8. Pedro de la Rosa (Hiszpania, Jaguar) - 5 okrążeń

Nie ukończyli wyścigu

David Coulthard (W.Brytania, McLaren) - zakończył wyścig na 33 okrążeniu

Jacques Villeneuve (Kanada, BAR) - na 27

Takuma Sato (Japonia, Jordan) - na 12

Jarno Trulli (Włochy, Renault) - na 8

Nie ukończyli pierwszego okrążenia

Rubens Barrichello (Brazylia, Ferrari)

Ralf Schumacher (Niemcy, Williams)

Giancarlo Fisichella (Włochy, Jordan)

Felipe Massa (Brazylia, Sauber)

Nick Heidfeld (Niemcy, Sauber)

Jenson Button (W.Brytania, Renault)

Olivier Panis (Francja, BAR)

Allan McNish (W.Brytania, Toyota)

Zdyskwalifikowani

Heinz-Harald Frentzen (Niemcy, Arrows)

Enrique Bernoldi (Brazylia, Arrows)