Adamek - Czagajew w Niemczech? Jest pierwsza hitowa propozycja!

Jak dowiedział się Sport.pl, z propozycją walki Tomasza Adamka ze słynnym Uzbekiem Rusłanem Czagajewem wyszedł promotor bokserski Andrzej Grajewski w porozumieniu z niemiecką grupą Universum. Pojedynek miałby odbyć się w Niemczech na przełomie stycznia i lutego.

Zobacz galerię zdjęć z walk Rusłana Czagajewa ?

Propozycja z Niemiec, by Adamek walczył ze zwanym "Białym Tysonem" Czagajewem to pierwsza oficjalna i konkretna propozycja, jaką Polak otrzymał po sobotnim pojedynku z Andrzejem Gołotą. Czagajew to jeden z najlepszych bokserów świata, pogromca słynnego rosyjskiego olbrzyma Nikołaja Wałujewa.

- Będę wieczorem dzwonić do promotora Adamka Ziggi Rozalskiego. To oficjalna propozycja grupy Universum (w jej barwach walczy Czagajew), jak najbardziej do zrealizowania, nie żadne bajki - powiedział Sport.pl menedżer Andrzej Grajewski.

Universum to jedna z dwóch dominujących na rynku niemieckim grup promotorskich, w przeszłości prowadziła m.in. Dariusza Michalczewskiego.

Adamek w ciężkiej jak Tyson i Holyfield je?li nie zatraci atutów

- Na pewno Czagajew jest w zasięgu Adamka, choć nie na tym etapie kariery - mówi Sport.pl, ostrożnie, trener polskiego pięściarza Andrzej Gmitruk. - Dzwonił Grajewski z taką propozycję, ale nie ja decyduję. Decydują promotorzy. Nie wiadomo jak ta walka wpasowałaby się w plany ich i Tomka Adamka. Ale walka w Niemczech? Przecież wiadomo, na niemieckim gruncie nie wyro?nie żadne polskie drzewo!

Adamek ma w USA zarezerwowaną halę Prudential Center na dzień 23 stycznia (tak twierdzi Ziggi Rozalski) oraz/lub na 6 lutego (Kathy Duva, szefowa promotorskiej firmy Main Events).

Duva po walce Adamka z Gołota potwierdziła na stronie bokser.org, że najbardziej prawdopodobnym przeciwnikiem Polaka ? będzie David Tua (36 lat, 50 zwycięstw, 3 porażki, 43 nokauty), który właśnie wrócił do boksu po ponad dwuletniej przerwie. Najlepsze lata kariery Nowozelandczyka to druga połowa lat 90 i początek wieku. Pokonał wtedy w 19 sekund Johna Ruiza, w pierwszej rundzie Michaela Moorera, Obeda Sullivana, znokautował Davida Izona, Olega Maskajewa, Hasima Rahmana. Pokonali go na punkty Lennox Lewis, Ike Ibeabuchi i Chris Byrd. Były plany, aby w tamtych latach walczył z Andrzejem Gołotą.

Zobacz jak walczy Czagajew na Z Czuba.tv ?

Kim jest Rusłan Czagajew?

31-letni Czagajew (25 zwycięstw, 1 porażka, 17 nokautów), zwany "Białym Tysonem" jest byłym mistrzem świata wagi ciężkiej wersji WBA, pogromcą słynnego Kubańczyka Feliksa Savona w finale mistrzostw świata amatorów w Budapeszcie w 1997 roku. Miał wówczas 19 lat.

Przegrał na zawodowym ringu tylko raz - w czerwcu 2009 z Władymirem Kliczkš w 9. rundzie. Czagajew zgodził się na tamtą walkę w ostatniej chwili, zastępując pierwotnego przeciwnika Davida Haye, sam przygotowywał się do rewanżowego pojedynku z Nikołajew Wałujewem w Helsinkach (w pierwszym Czagajew pokonał olbrzymiego Rosjanina na punkty),

Pojedynek Czagajewa z młodszym z braci Kliczków oglądało w Gelsenkirchen 61 tysięcy widzów, to największa widownia w tym kraju od walki Maksa Schmellinga w 1939 roku. W 2007 roku w Stuttgartcie Czagajew pokonał rosyjskiego olbrzyma Nikołaja Wałujewa.

Obaj potencjalni przeciwnicy Adamka - Tua i Czagajew - są niżsi niż Polak i nieznacznie ciężsi. Tua dysponuje potężną bronią - ciosami sierpowymi. Uzbek jest wspaniałych technikiem, ma szybkie ręce i zadaje dużo ciosów. Umiejętnie wykorzystującym swoją ważną zaletę - leworęczność. Z leworęcznymi pięściarzami Adamek miewał spore kłopoty. Pierwszy raz leżał na deskach w walce z Rumunem Mihaiem Iftode (według trenera Gmitruka Iftode był mańkutem, boxrec.com podaje, że praworęcznym), którego rekord wynosił wtedy 2 zwycięstwa, 18 porażek. Słabego leworęcznego Belga Rudiego Lupo nie mógł położyć przez 10 ciężkich rund. Jedyną porażkę zaliczył z mańkutem Chadem Dawsonem.

Przepowiadamy przyszłość Adamkowi - zobacz na plej.gazeta.pl

Czy Adamek ma szanse z braćmi Kliczko? >