Siatkówka pomaga propagować krwiodawstwo

Jak połączyć siatkówkę w dobrym wydaniu z medycyną? Zadania podjęli się organizatorzy Memoriału im. Agaty Mróz, który w sobotę i niedzielę odbędzie się w Spodku.

Agata Mróz-Olszewska była w naszym regionie znana bardzo dobrze - złota medalistka mistrzostw Europy, znakomita środkowa, przez trzy lata występowała w BKS-ie Aluprof. Z bielskim klubem zdobywała tytuły mistrzyni Polski i Puchary Polski. Zawodniczka cierpiała na bardzo poważną chorobę (mielodysplazja szpiku) i angażowała się w propagowanie akcji krwiodawstwa i oddawania szpiku. Zmarła w wieku 26 lat.

Obsada memoriału poświęconego pamięci świetnej siatkarki jest bardzo silna. Tuż przed startem ligowego sezonu w Katowicach zagrają dwie najlepsze polskie drużyny - Muszynianka i BKS Aluprof, w których składach gra aż dziewięć brązowych medalistek ostatnich mistrzostw Europy.

Poza mistrzyniami i wicemistrzyniami kraju w Spodku zagrać mają ZOK Rijeka, najlepszy zespół Chorwacji, oraz Palma Volley Mallorca, wicemistrzynie Hiszpanii. Trenerem tej ekipy jest Pascual Sorin, który był szkoleniowcem Mróz w Gruppo 2000 Murcia. Warto dodać, że ideę memoriału bardzo popiera prezes klubu z Mallorki, który sam zmaga się z chorobą nowotworową. Wszystkie zespoły uczestniczą w Lidze Mistrzyń.

Siatkarskie zmagania to tylko część dwudniowej imprezy. Organizatorzy chcą propagować krwiodawstwo - zorganizują w trakcie turnieju konferencję medyczną, pokazy ratownictwa, inscenizację o krwiodawstwie. Co więcej, podczas memoriału będzie można oddać krew oraz dostępne będą punkty badania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na antresoli Spodka wystawione będą stoiska informacyjne dotyczące krwiodawstwa, krwiolecznictwa, przeszczepu szpiku kostnego i transplantacji organów. W trakcie imprezy odznaczeni zostaną zasłużeni krwiodawcy, którzy oddali największą ilość krwi.

Wśród fachowców i części kibiców kontrowersje wzbudził wybór Spodka. Czy tak ogromny obiekt uda się wypełnić widzami? Czy nie lepiej było postawić na nieco mniejsza halę? - To pomysł konsula honorowego Słowenii pana Mieczysława Barańskiego, który jest bardzo zaangażowany w propagowanie krwiodawstwa. Czy obiekt się sprawdzi? Mamy nadzieję, że kibice nie zawiodą, bo poza siatkówką na trybunach i w kulisach hali wiele się będzie działo - mówi Izabela Mrozińska z fundacji 777, organizatora imprezy.

Na każdy dzień organizatorzy przygotowali sześć tysięcy wejściówek. W Spodku pojawić się mają goście specjalni - nasze Złotka Małgorzata Glinka, Maria Liktoras i Dominika Leśniewicz oraz olimpijki - brązowe medalistki igrzysk z Tokio i Meksyku. Co ciekawe, patronat nad memoriałem objęły trzy panie prezydentowe - Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska i Maria Kaczyńska. - Niewykluczone, że jedna z pań zjawi się w Spodku - mówią przedstawiciele organizatorów.

W Spodku będą też koncerty - m.in. Eweliny Flinty i Mezo. Bilety na imprezę można nabyć na internetowej stronie: kupbilet.pl. W sobotę mecze rozpoczynają się o godzinie 13. W niedzielę finał zaplanowano na 13.30.