Awans Chile, Meksyku i USA! Argentyna uratowana w doliczonym czasie

Drużyna Chile jako trzecia z Ameryki Południowej uzyskała awans do finałów mistrzostw świata. Ze strefy CONCACAF jako pierwsze awansowały Meksyk i USA. Przeżywająca kryzys Argentyna wygrała z Peru dzięki golowi w doliczonym czasie gry.

Zobacz skrót meczu Argentyny i bramkę Rengifo na Z czuba.tv ?

Chile zdobyło awans dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Kolumbią 4:2. Meksyk wygrał 4:1 z Salwadorem u siebie.

Argentyna, która fatalnie spisuje się pod wodzą trenera Diego Maradony (trzy porażki w ostatnich trzech meczach), znów zaliczyła kiepski występ. Od 48 minuty meczu prowadziła co prawda z Peru 1:0, ale potem oddała inicjatywę rywalom. Peruwiańczycy nie wykorzystali kilku znakomitych sytuacji aż wreszcie wprowadzony w 75. minucie spotkania Hernan Rengifo doprowadził do wyrównania, gdy upływał regulaminowy czas gry. Remis stawiał Argentynę w bardzo trudnej sytuacji w walce o awans. Głowę selekcjonera uratował w doliczonym czasie gry Martin Palermo, który w zamieszaniu podbramkowym z kilku metrów zdobył gola dla Argentyny.

Goście jeszcze mogli wyrównać. Gdy strzałem ze środka boiska próbowali zaskoczyć bramkarza Argentyny, ten odbił piłkę na poprzeczkę.

W ostatniej kolejce Argentyna zagra o awans z Urugwajem. Wystarczy jej remis w Montevideo.

W strefie CONCACAF awans wywalczyły reprezentacje Meksyku i USA. Meksykanie prowadzeni przez 36-letniego Cuauhtemoca Blanco na wypełnionym 100-tysiącami kibiców stadionie Azteca wysoko pokonali Salwador - 4:1.

Więcej problemów z awansem mieli Amerykanie, którzy od 46. minuty przegrywali z Hondurasem 1:0. Dopiero po przerwie po dwóch bramkach Conora Casey'a i golu Landona Donovana USA zapewniły sobie zwycięstwo i awans na mundial. Honduras mógł jeszcze w końcówce wyrównać, ale dwie wyśmienite okazje zmarnował Carlos Pavon. Najpierw fatalnie przestrzelił karnego, a chwilę później w doskonałej sytuacji nie trafił strzałem głową.

Szanse na bezpośredni awans na mundial w RPA zachowała Kostaryka, która rozbiła u siebie 4:0 Trynidad i Tobago.

Ze strefy CONCACAF do piłkarskich mistrzostw świata bezpośredni awans uzyskują trzy pierwsze drużyny. Czwarta gra mecz barażowy z piątą drużyną Ameryki Płd.

Wyniki w Ameryce Płd.

ARGENTYNA - PERU 2:1 (0:0): Higuain 47, Palermo 90+2 - Rengifo 90.

EKWADOR - URUGWAJ 1:2 (0:0): Valencia 68 - Suarez 69, Forlan 90+3-karny

KOLUMBIA - CHILE 2:4 (1:2): Vidal 13-samob., Moreno 63 - Ponce 35, Suazo 36, Validiva 72, Orellana 79.

WENEZUELA - PARAGWAJ 1:2 (0:1): Rondon 83 - Cabanas 56, Cardozo 80

Tabela:

Wyniki w strefie CONCACAF

KOSTARYKA - TRYNIDAD I TOBAGO 4:0 (1:0): Abubak 26 - samob., Centeno 50, Alvaro Saborio 61, 64

HONDURAS - USA 2:3 (0:0): Cesar de Leon 46,79 - Casey 54, 66, Donovan 71

MEKSYK - SALWADOR 4:1 (1:0): Gonzalez 26 - samob., Blanco 71, Palencia 84, Vela 89 - Martinez 87