Krzysztof "Diablo" Włodarczyk: Rewanż nie potrwa 12 rund

W maju tego roku Krzysztof Włodarczyk zremisował w pojedynku z aktualnym czempionem WBC wagi junior ciężkiej Giacobbe Fragomenim. Dzięki remisowi Włoch zachował należący do niego mistrzowski pas. W ciągu najbliższych miesięcy powinno dojść do rewanżu za majową potyczkę, a "Diablo" zapewnia, że nie pozostawi tym razem pola do popisu sędziom punktowym. "Założyłem się, że tym razem wygram, a walka nie potrwa 12 rund i zrobię wszystko, by tak było."- mówi w wywiadzie udzielonym serwisowi bokser.org lider rankingu World Boxing Council.

W maju zanotowałeś remis z Giacobbe Fragomenim- remis, który nie pozwolił ci zdobyć tytułu WBC. Wracałeś często do tej walki?

Krzysztof Włodarczyk: Jasne, wielokrotnie, oglądałem, patrzyłem co było nie tak, co trzeba poprawić, nad czym popracować.

I jakie wnioski?

- Na pewno muszę popracować nad wyrównaniem oddechu, bo teraz staram się zadawać dużą ilość ciosów i w walce z Fragomenim oddech nie współgrał mi z ilością wyprowadzanych ciosów. Na początku byłem bardzo aktywny i złapałem zadyszkę. Biłem, a zapominałem o oddychaniu, skupiając się na dużej liczbie ciosów. Dlatego potem tak snułem się po ringu, co było widać zwłaszcza w 11. i 12. rundzie.

Jaka byłą przyczyna tej zadyszki- stres, czy duża aktywność w porównaniu z wcześniejszymi walkami?

- Tak jak powiedziałem, zacząłem ze zbyt dużą liczbą ciosów, większa niż zwykle- i to była moim zdaniem podstawowa przyczyna- biłem serię i dopiero wracałem do oddychania. Teraz nad tym intensywnie pracuję, reguluje sobie te sprawy. Wiem, że sytuacja z pierwszej walki z Fragomenim już się nie powtórzy. Koncentruję się teraz na tym, by to wszystko połączyć i by współgrało to potem, gdy dojdzie do wszystkiego jeszcze stres.

Jaki wpływ na twoją dyspozycję miały kolejne zmiany terminu walki? Był taki moment, kiedy byłeś w większym gazie?

- Wydaje mi się, że najlepszy był ten pierwszy termin. Dobrze, że nie doszła do skutku walka w drugim terminie, jednak trzeci termin mi już odpowiadał. Wydaje mi się, że wszystko tak naprawdę było tak, jak powinno być. Mam nadzieję, że w rewanżu sprawy potoczą się inaczej.

Co usłyszałeś od trenera bezpośrednio po walce?

- Nie rozmawiałem wtedy z trenerem, raczej starałem się unikać tej rozmowy. Powtórzyła się sytuacja z rewanżu z Cunninghamem, gdy trener był na mnie zły, gdzie kompletnie nie wiedziałem, co się ze mną działo. Teraz była powtórka.

W 9. rundzie przy drugim nokdaunie wyglądało to tak, jakby Fragomeni nie tyle przewrócił się po ciosie, co chciał skapitulować. Jak to ty odebrałeś z perspektywy ringu?

- Tak to właśnie interpretowałem, patrząc na jego gesty, mimikę twarzy i jego kontakt wzrokowy z narożnikiem. Miałem takie właśnie odczucie, że on chciał już przerwać tę walkę i gdy poszedł na deski, cieszyłem się, bo myślałem, że już jest po wszystkim. Jednak, jak wiadomo, sędzia przetrzymał go 20-30 sekund, on zdołał się pozbierać i mógł dalej prowadzić walkę. Wydaje mi się, że gdyby był normalnie liczony, walka skończyłaby się przed czasem. Nie zdążyłby tak szybko dojść do siebie.

Wynik walki i praca sędziego punktowego wywołały wiele kontrowersji. Dla ekspertów WBC nie było wątpliwości, że remis był dla ciebie krzywdzący, a sędzia ringowy nie poprowadził zawodów najlepiej. Włoski korespondent fightnews.com również punktował dla ciebie. Tymczasem wśród polskich kibiców zebrałeś za walkę wiele krytycznych opinii, można było również usłyszeć, że nie zasłużyłeś sobie na remis. Jak sądzisz, skąd takie różnice w odbiorze walki?

- Może sędziowie z WBC i reporterzy zagraniczni się nie znają, a prawdziwych ekspertów mamy w Polsce ludzi, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego ze sportem, nie potrafią czytać boksu i sędziują po swojemu. Ja wygrałem tę walkę i dla mnie ten fakt nie podlega dyskusji, a remis był szczęśliwy dla Fragomeniego. Choć zarówno trener jak i promotor byli zgodni, że w sumie dobrze się stało, że dali remis- że tylko tak nas skrzywdzili, a nie inaczej.

W najbliższych miesiącach powinno dojść do rewanżu z Fragomenim. Jak przebiega budowanie formy?

- Na zgrupowaniu w Zakopanem dobrze sobie radziłem na treningach siłowych i kondycyjnych w górach; lepiej niż zwykle, kiedyś zdarzały mi się lekkie zadyszki. Dużo więcej wymaga ode mnie i od reszty chłopaków trener i ja sam od siebie więcej oczekuję.

Rok temu podczas obozu letniego w Zakopanem oszczędzałeś kontuzjowany łokieć, ćwiczenia techniczne wykonywałeś praktycznie jedną ręką. W tym roku, obserwując cię na siłowni można było odnieść wrażenie, ze po kontuzji nie ma już śladu

- Nie mogę powiedzieć, że łokieć jest zdrów w 100 %, ale 95% na pewno, czasem tylko gdy mocno go dognę, to trochę czuję tę rękę. Prostować też już mogę prawie całkowicie, więc faktycznie jest bardzo, bardzo dobrze.

W rewanżu z Fragomenim zamierzasz znów narzucić na początku tak wysokie tempo, czy raczej będziesz spokojnie rozkładał siły?

- Z pewnością zaboksuję dużo bardziej rozsądnie, ale chciałbym wygrać przed czasem. Założyłem się o to, że walka nie potrwa 12 rund. Naprawdę postaram się zrobić wszystko, żeby tak było. Dam z siebie 110%.

Więcej informacji o boksie - znajdziesz na bokser.org ?