EuroBasket 2009: Jedna z gwiazd zagra w Prokomie

Jan Jagla, reprezentant Niemiec i uczestnik EuroBasketu 2009, będzie nowym koszykarzem mistrza Polski Asseco Prokom Gdynia

Prokom obserwował Jaglę (choć nie tylko) podczas rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy koszykarzy. Niemcy (grali bez największej gwiazdy Dirka Nowitzkiego) rozgrywali swoje mecze najpierw w Gdańsku, a potem w Bydgoszczy. Wygrali tylko raz - niespodziewanie z broniącą tytułu Rosją. Przegrali z Francją, Łotwą, Grecją, Macedonią i Chorwacją. Mecz z Chorwatami decydował o tym, kto awansuje do ćwierćfinału. Niemcy byli minimalnie gorsi - 68:70.

Jak grał na EuroBaskecie Jagla? Był bohaterem dwóch spotkań rozegranych w Gdańsku. W meczu z Rosją miał double-double, czyli rzucił 19 punktów i miał 11 zbiórek. W spotkaniu z Łotwą, choć grał przeciętnie, został bohaterem decydujących akcji. Niemcy, aby awansować do drugiej rundy, nie mogli przegrać więcej niż siedmioma punktami. W dramatycznej końcówce awans zapewnił im Jagla, który w ostatniej minucie rzucił pięć punktów (w tym raz za trzy) i miał dwie kluczowe zbiórki. W drugiej rundzie w Bydgoszczy nowy koszykarz Prokomu już nie błyszczał. Przespał dwa pierwsze mecze z Grecją i Macedonią. Obudził się dopiero na decydujące spotkanie z Chorwatami, ale tym razem nie dał swojej drużynie awansu. W całym EuroBaskecie Jagla zajął 8. miejsce w klasyfikacji najlepiej zbierających - 6,3 zbiórki na mecz. Był też 34. strzelcem turnieju - średnio 9,3 punktu.

Prokomowi przyda się na pewno wzrost Jagli, bo 28-letni Niemiec ma aż 213 cm. Mimo takiego wzrostu lubi rzucić za trzy punkty (w EuroBaskecie zajął 12. miejsce w klasyfikacji zawodników, którzy najczęściej rzucali za trzy - średnio 4,7 rzutu z dystansu na mecz).

W poprzednim sezonie Jagla grał w najsilniejszej w Europie lidze hiszpańskiej w Joventucie Badalona. Jego drużyna odpadła w ćwierćfinale z Realem Madryt. Jagla rozegrał w lidze 32 mecze - grał w nich średnio 15 minut, rzucał 6 punktów i miał 2,7 zbiórki. Joventut grał też w Eurolidze, ale nie wyszedł z grupy już w pierwszym etapie rozgrywek (zajął 5. miejsce w grupie C z bilansem spotkań 4-6). Średnie Niemca w Eurolidze to 18 minut, 9 punktów i 3,3 zbiórki.

Jagle jeszcze w tym tygodniu przyjedzie do Gdyni, zagra w weekend w sparingach z Polonią Warszawa (mecze zamknięte dla publiczności). Więcej transferów mistrz Polski (przynajmniej na razie) nie planuje.