Lekkoatleta roku w Europie. Wśród nominowanych Majewski, Rogowska i Włodarczyk

Od 16 lat władze europejskiej lekkiej atletyki corocznie przyznają nagrodę dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika Starego Kontynentu. Tym razem wśród nominowanych znalazło się troje Polaków: Anna Rogowska, Anita Włodarczyk i Tomasz Majewski.

Rogowska czy Włodarczyk? Zagłosuj tutaj ?

Europejska federacja lekkoatletyczna wyselekcjonowała nazwiska 20 zawodników i 23 zawodniczek z których zostaną wyłonieni najlepsi.

Szansę na to prestiżowe wyróżnienie ma troje Polaków. Tyczkarka Anna Rogowska zdobyła złoto na mistrzostwach ?wiata pokonują Jelenę Isinbajewą. Anita Włodarczyk absolutnie zdominowała rywalizację w rzucie młotem, potwierdzając swój prymat w Berlinie, gdzie zdobyła złoto M? i ustanowiła wspaniały rekord ?wiata wynikiem 77.96.

Nagrodę dla najlepszego Europejczyka 2009 ma szansę zgarnąć Tomasz Majewski. EA doceniła jego heroiczną walkę z Christianem Cantwellem o zwycięstwo w mistrzostwach ?wiata, tytuł halowego mistrza Europy i wygraną w Drużynowych Mistrzostwach Europy, a także fantastyczny wynik sezonu - 21.95, który jest jednocześnie rekordem Polski.

Głosują cztery grupy: media, krajowe federacje lekkoatletyczne, specjalna grupa ekspertów EA oraz wszyscy pozostali zainteresowani (kibice, zawodnicy, trenerzy). Głosy każdej z nich będą się liczyły w ostatecznym rozrachunku z wagę 25%. Wybiera się pięć kobiet i pięciu mężczyzn, przydzielając im punkty w skali od 1 do 5. EA przygotowała specjalne nagrody dla kibiców, którzy wezmą udział w publicznym głosowaniu. Główną jest dwuosobowy wyjazd na ME do Barcelony w 2010 roku. Trzeba jednak poprawnie wytypować najlepszą trójkę żeńskich i męskich gwiazd. Termin oddawania głosów mija 27 września. Najlepsi lekkoatleci kontynentu zostaną nagrodzeni podczas europejskiej gali, 17 października w Budapeszcie.

Dotychczasowi laureaci nagrody dla Najlepszego Europejskiego Lekkoatlety Roku

Kobiety

Mężczyźni

Sukcesy polskich tyczkarek Pyrek i Rogowska na podium ?

Więcej o: