EuroBasket 2009. Dał nam przykład Serb i Turek jak zwyciężać mamy

Podczas EuroBasketu w Polsce Hiszpanie przegrali dwa mecze - pierwszego dnia mistrzostw z Serbią i w pierwszym meczu w drugiej rundzie z Turcją. Jaka jest recepta na pokonanie mistrzów świata? Relacja ze spotkania z czuba i na żywo w Sport.pl od godziny 18.00.

Serbowie Hiszpanów zaskoczyli mocną obroną na całym parkiecie. Bardzo dobrze pilnowali rozgrywających - Ricky'ego Rubio i zmieniających go Carlosa Cabezasa oraz Raula Lopeza. Pod koszem spore problemy z Novicą Velickoviciem mieli bracia Gasol, którym Serb rzucił 12 punktów i zebrał osiem piłek.

Hiszpanie pod presją Serbów pudłowali niemiłosiernie z dystansu, ale i z czystych pozycji, a także z rzutów wolnych - trafili tylko dwie trójki na 19 prób, mieli 15/28 z wolnych. W końcówce Hiszpanie się poderwali, ale strat, które sięgały w pewnym momencie sięgały nawet 19 punktów, nie byli w stanie odrobić. Więcej o meczu Serbii z Hiszpanią TUTAJ

Po raz drugi Hiszpanie przegrali już w grupie F - w Łodzi z Turcją. Kluczem do zwycięstwa po raz kolejny okazało się ograniczenie hiszpańskich rozgrywających i spowolnienie tempa gry. Rubio i Lopez zdobyli w sumie trzy punkty i mieli pięć asyst.

Turcy dobrze zagrali też na atakowanej tablicy - zebrali aż 15 piłek i z ponowienia karcili mistrzów świata. Ważna była też gra środkowego Semitha Erdena, który sprawił sporo problemów braciom Gasol. Więcej o meczu Turcja - Hiszpania TUTAJ

Wnioski? Teoretycznie proste: by wygrać z Hiszpanią trzeba zagrać twardo w obronie. Rozgrywający mistrzów świata to zawodnicy utalentowani, ale bez doświadczenia w grze na najwyższym poziomie - nie zagrali wielu meczów o stawkę w najbardziej prestiżowych rozgrywkach. Nienajlepiej radzą sobie z presją obrońców - często popełniają błędy. Szczególnie wtedy, kiedy nie mogą grać z kontry.

Choć hiszpańscy podkoszowi należą do jednych z najlepiej zbierających w turnieju (średnio 38 na mecz, a 12 w ataku), to gdy mają za przeciwników zawodników grających twardo w obronie, nie przekładają zbiórek na punkty z ponowienia.

Hiszpanom nie można też zostawić zbyt wiele miejsca na obwodzie, bo każdą lukę potrafią wykorzystać Rudy Fernandez i Juan Carlos Navarro - oni też potrafią seriami trafiać z dystansu, choć pod tym względem na turnieju w Polsce jak na razie zawodzą.

Więcej o ME koszykarzy w specjalnym serwisie Sport.pl EuroBasket 2009

Wiesz wszystko o Allenie Iversonie? Wygraj nagrody ?

Więcej o: