EuroBasket 2009: Zakończyła się pierwsza faza turnieju

Polska nieudanie zakończyła pierwszą fazę mistrzostw Europy koszykarzy - we Wrocławiu uległa Turcji 69:87. W porównaniu do poprzednich spotkań źle funkcjonował zarówno atak, jak i obrona.

Szczególnie widoczna była przewaga rywali w walce na tablicach - 39:26. We wcześniejszych spotkaniach to właśnie Polacy zbierali lepiej od rywali. Rozczarowała również skuteczność - podopieczni Muliego Katzurina trafili tylko 8 z 23 rzutów za trzy punkty i 7 z 14 wolnych.

Sporo strachu swoim kibicom napędziła Litwa, która przez trzy kwarty przegrywała z niżej notowaną Bułgarią. Ostatecznie trzykrotni mistrzowie Europy zwyciężyli 84:69 i awansowali do następnej fazy. Ich sytuacja będzie jednak trudna - mają na koncie zero punktów, bowiem przegrali z Polską i Turcją.

Rywalami tych trzech ekip w rundzie kwalifikacyjnej w Łodzi będą czołowe drużyny grupy C, która rozgrywała swoje mecze w Warszawie. W środę mistrzowie świata Hiszpanie pokonali po dogrywce Słowenię 90:84, ale awans wywalczyły obie ekipy. Dołączyła do nich również Serbia, która pokonała Wielką Brytanię 77:59.

Ich sukces oglądała jednak zaledwie garstka kibiców - Torwar nie był wypełniony nawet w połowie.

Z turniejem żegna się Izrael, który przegrał wszystkie trzy spotkania. W środę uległ Grecji 106:80. Ekipa z Peloponezu urosła natomiast do rangi faworytów - do Bydgoszczy jedzie z kompletem zwycięstw.

Podobna sztuka w grupie B udała się Francji, która w Gdańsku pokonała Rosję 69:64. W innym meczu Łotwa zwyciężyła Niemcy 68:62 i o awansie zadecydowała mała tabela między trzema ekipami z czterema punktami na koncie.

Ostatecznie awans wywalczyli mistrzowie Europy Rosjanie oraz Niemcy. Z kolei z grupy A obok Grecji w fazie kwalifikacyjnej zagrają Chorwacja i Macedonia.

W środę w starciu tych ekip triumfowali wyżej notowani Chorwaci (81:71).