Orły na EuroBasket

Selekcjoner Muli Katzurin miał komfort pracy - poza Andrzejem Plutą, który zrezygnował z występów w kadrze, Izraelczyk miał na zgrupowaniu wszystkich najlepszych polskich koszykarzy. Wybrał dwunastu, który jego zdaniem stworzą najlepszy zespół na mistrzostwa.

Michał Chyliński

23 lata, 195 cm wzrostu, bez klubu, 30 meczów w kadrze/średnio 4 punkty na mecz

Wygrał rywalizację z objawieniem PLK Pawłem Kikowskim. Od kilku lat gra w Hiszpanii i choć skończył mu się kontrakt, nie chce wracać do Polski. Nie potrzebuje wielu minut, aby zacząć trafiać z dystansu. Sylwetka ?

Marcin Gortat

25 lat, 213 cm wzrostu, środkowy, Orlando Magic, 25/9,1

Kręgosłup drużyny i połowa jej wartości. Czołowy środkowy Europy - zbiera, blokuje, biega do kontry, ale i mobilizuje kolegów, dyryguje nimi w obronie. Z nim w składzie Polska przeważnie wygrywa. Dobry duch zespołu. Sylwetka ?

Michał Ignerski

29 lat, 207 cm wzrostu, skrzydłowy, Lagun Aro GBC, 46/10,7

Przy wzroście 207 cm potrafi seriami trafiać za trzy punkty i to jego największa zaleta, choć skuteczność bywa problemem. Od trzech lat gra w najlepszej lidze Europy - hiszpańskiej ACB, a w sparingu przeciwko Hiszpanii miał 5/6 za trzy. Sylwetka ?

Łukasz Koszarek

25 lat, 187 cm wzrostu, rozgrywający, Pepsi Juvecaserta, 60/4,9

Ma duży potencjał, ale w reprezentacji gra nierówno. Wchodzenie na parkiet z ławki rezerwowych mu nie służy, choć ma mecze, w których jest świetnym zmiennikiem na obu obwodowych pozycjach. Sylwetka ?

Maciej Lampe

24 lata, 211 cm wzrostu, wysoki skrzydłowy/środkowy, Maccabi Tel Awiw, 17/13,3

Geniusz ataku - jego rzutów z odchylenia nie można zablokować, z łatwością potrafi zdobyć 20 punktów. Gorszy w obronie i podkoszowej walce, ale i tak kluczowy gracz drużyny. Największy polski talent ostatnich lat. Z Gortatem tworzy znakomity duet. Sylwetka ?

David Logan

27 lat, 182 cm wzrostu, rzucający/rozgrywający, Asseco Prokom Gdynia, 9/14,6

Naturalizowany Amerykanin daje drużynie dynamikę na obwodzie i pewność gry w ataku. Szybki, zdecydowany, przeważnie skuteczny. Czasem próbowany jako rozgrywający, ma najwięcej asyst. To do niego będzie trafiać piłka w zaciętych końcówkach. Sylwetka ?

Krzysztof Roszyk

30 lat, 200 cm wzrostu, skrzydłowy, PGE Turów Zgorzelec, 33/5,1

Silny fizycznie skrzydłowy jest najlepszym obrońcą przeciwko graczom obwodowym. Cichy, skromny, ale nieustępliwy i skuteczny. Nie bez przyczyny od lat gra w czołowych polskich klubach. Sylwetka ?

Robert Skibniewski

26 lat, 183 cm wzrostu, rozgrywający, BK Prostejov, 32/3,6

W EuroBasketowej dwunastce znalazł się w ostatniej chwili - w miejsce Iwo Kitzingera. Sympatyczny, zawsze uśmiechnięty, dobry duch drużyny. Z trójki rozgrywających najsłabszy - wejdzie tylko w przypadku absolutnej konieczności. Sylwetka ?

Szymon Szewczyk

27 lat, 208 cm wzrostu, wysoki skrzydłowy/środkowy, Air Avellino, 54/7,5

Ambitny i waleczny podkoszowy, który najwięcej punktów zdobywa rzutami za trzy punkty. Pod obręczą bić się jednak lubi i potrafi. Zagrzewa zespół do walki. Był wybrany w drafcie do NBA, ale nigdy w niej nie zagrał. Sylwetka ?

Krzysztof Szubarga

25 lat, 178 cm wzrostu, rozgrywający, Anwil Włocławek, 30/6,9

Pierwszy rozgrywający reprezentacji. Krępy, silny, szybki, nieustraszony, dobry w obronie. Chaos w jego grze jest kontrolowany, w reprezentacji zrobił wielki postęp. Kiedy wszyscy podziwiali Michaela Jordana, on wychwalał Charlesa Barkley'a. Sylwetka ?

Robert Witka

28 lat, 207 cm wzrostu, wysoki skrzydłowy, PGE Turów Zgorzelec, 41/6,5

Dostał powołanie zamiast wszechstronniejszego Filipa Dylewicza, bo jest zawodnikiem, który potrafi zaskoczyć w pojedynczej akcji. Szans na grę nie będzie miał wiele, ale zapewne trafi za trzy punkty z narożnika boiska. Sylwetka ?

Adam Wójcik

39 lat, 209 cm wzrostu, środkowy/wysoki skrzydłowy, PGE Turów Zgorzelec, 148/12,3 pkt.

Gortat mówi o nim "The Legend". W mistrzostwach Europy grał już w 1991 roku, kiedy Gortat i Lampe kończyli przedszkole. Potem w turnieju finałowym grał jeszcze dwa razy. Brak dynamiki nadrabia ogromnym doświadczeniem. Kapitan drużyny. Sylwetka ?

Więcej o: