El. MŚ. Europa grała w sobotę o mundial

W sobotę na 21. europejskich stadionach rozegrano eliminacyjne mecze mistrzostw świata. W najciekawszych spotkaniach Dania zremisowała z Portugalią, a dotychczasowi liderzy grupy 2 Grecy przegrali ze Szwajcarią.

Grupa 1

Dania - Portugalia 1:1 ?

Gospodarze byli bardzo blisko zwycięstwa. Po golu Bendtnera w 42. minucie prowadzili 1:0. Sześć minut przed końcem ku rozpaczy duńskich kibiców wyrównującą bramkę strzelił Liedson.

Węgry - Szwecja 1:2 ?

Szwedzi wygrali bardzo ważne spotkanie i wrócili tym samym do walki o awans. Gola na wagę trzech punktów zdobył dopiero w czwartej minucie doliczonego czasu gry Zlatan Ibrahimović.

Grupa 2

Mołdawia - Luksemburg 0:0 ?

W meczu dwóch najsłabszych drużyn w grupie kibice nie zobaczyli bramek. Mołdawianie nie wykorzystali szansy, aby wyprzedzić Luksemburg i z dwoma punktami zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Izrael - Łotwa 0:1 ?

Goście odnieśli bardzo cenne zwycięstwo. Dzięki bramce Gorkssa Łotysze zrównali się punktami z Grecją i będą z pewnością do końca eliminacji liczyc się w walce o awans.

Szwajcaria - Grecja 2:0 ?

Od 42. minuty Grecy grali w osłabieniu. Za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić Vyntra. Mimo to, dość długo utrzymywał się bezbramkowy remis. W 83. minucie Grichtng w końcu przełamał strzelecką niemoc gospodarzy, a chwilę później Greków dobił Padalino.

Grupa 3

Polska - Irlandia Północna 1:1 ?

Żeby myśleć jeszcze o awansie Polacy musieli ten mecz wygrać. Po bardzo słabej pierwszej połowie goście zasłużenie prowadzili. W drugiej części nasza reprezentacja zagrała już dużo lepiej, ale i tak stać ją było na zdobycie tylko jednej bramki. Piłkarzom Beenhakkera na awans pozostały już tylko matematyczne.

Słowacja - Czechy 2:2 ?

W meczu w Bratysławie Słowacy prowadzili dwukrotnie, ale i tak spotkanie zakończyło się podziałem punktów. Drugiego gola gospodarze stracili kiedy grali w dziesiątkę. Za dwie żółte kartki z boiska w 75. minucie wyleciał Marek Hamsik, który chwilę wcześniej strzałem z karnego dał swojej drużynie prowadzenie. Mimo remisu Słowacy pozostają liderami grupy 3.

Grupa 4

Azerbejdżan - Finlandia 1:2 ?

Kiedy w 49. minucie spotkania Mammadow dał gospodarzom prowadzenie na stadionie w Baku zapachniało niespodzianką. Finowie zdołali się jednak podnieść. Na kwadrans przed końcem stan meczu wyrównał Heikkinen, a cztery minuty przed ostatnim gwizdkiem trzy punkty Finom dało trafienie Pasanena.

Rosja - Liechtenstein 3:0 ?

Bohaterem spotkania został Roman Pawliuczenko, który jeszcze przed przerwą dwa razy pokonał bramkarza gości strzałami z rzutu karnego. Wygrana pozwoliła Rosjanom zbliżyć się na jeden punkt do pierwszych w tabeli Niemców.

Grupa 5

Armenia - Bośnia i Hercegowina 0:2 ?

Prowadzenie gościom już w 6. minucie dał pomocnik Hajduka Split Senijad Ibricić. Wynik ustalił na siedemnaście minut przed końcowym gwizdkiem wprowadzony chwilę wcześniej Zlatan Muslimović. Bośniacy mogli wygrać wyżej, ale Edin Dżeko nie wykorzystał rzutu karnego. Do kadry meczowej Bośniaków nie załapał się piłkarz Lecha Poznań Semir Stilić.

Turcja - Estonia 4:2 ?

Turcy wygrali, ale zwycięstwo nie przyszło im łatwo. Goście objęli prowadzenie już w 7. minucie po golu Woskoboinikowa. Piłkarze Fatiha Terima wyszli wyszli na prowadzenie jeszcze przed przerwą, ale gdy w 53. minucie wyrównał Wasiliew znowu zrobiło się nerwowo. Gole Turana i Sanliego rozwiały jednak wszelkie wątpliwośći kto jest lepszy i trzy punkty zostały nad Bosforem

Hiszpania - Belgia 5:0 - trwa ?

Grupa 6

Ukraina - Andora 5:0 ?

Ukraińcy nie dali żadnych szans najsłabszej drużynie w swojej grupie. Piłkarze Mychajłyczenko aż trzy gole zdobyli skutecznie egzekwując jedenastki. Dzięki wygranej Ukraina ma 14 punktów i nadal liczy się w walce o awans.

Chorwacja - Białoruś 1:0 ?

Grupa 7

Austria - Wyspy Owcze 3:1 ?

Austriacy strzelanie rozpoczęli już w pierwszej minucie za sprawą Meierhofera. Pogromu jednak nie było. Na dodatek Wyspy Owcze zdołały zdobyć drugą bramkę w eliminacjach. Po tej wygranej Austriacy przeskoczyli w tabeli Litwę i zajmują trzecie miejsce.

Francja - Rumunia 1:1 ?

Francuzi nie wykorzystali szansy na zbliżenie się na jeden punkt do liderujących w tabeli Serbów. Rumuni wywieźli jeden punkt dzięki samobójczemu trafieniu Escude.

Grupa 8

Bułgaria - Czarnogóra 4:1 ?

Gruzja - Włochy 0:2 ?

Cypr - Irlandia 1:2 ?

Grupa 9

Szkocja - Macedonia 2:0 ?

Szkocja wygrała dzięki dwóm bramkom strzelonym w drugiej części meczu. Zwycięstwo w Glasgow pozwoliło gospodarzom wyprzedzić właśnie Macedończyków i awansować na drugie miejsce w grupie.

Islandia - Norwegia 1:1 ?

Argentyna modli się o zwycięstwo nad Brazylią - czytaj tutaj ?