MŚ Smoczych Łodzi: Historyczne złoto Polaków

Polska zdobyła pierwszy złoty medal w historii Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi, które odbyły się pod koniec sierpnia w czeskiej Pradze. Nasi reprezentanci okazali się najlepsi w kategorii Junior Open 1000.

Medal jest tym cenniejszy, że zdobyła go osada młodzieżowa, która za dwa lata podczas Mistrzostw Świata w Tampa w USA będzie mogła walczyć z powodzeniem w klasie seniorów.

Smocze Łodzie przypominają kajaki, są jednak specjalnie malowane i pływają z doczepionymi smoczymi łbami i ogonami. Widok mknących po torze regatowym kolorowych i ozdobionych łodzi robi wrażenie. Polacy od dawna pasjonują się takimi wyścigami (do Czech pojechała ekipa licząca 176 osób), ale daleko nam do światowych potęg, głównie krajów azjatyckich, a ostatnio także Niemiec.

Światowa federacja tego sportu od wielu lat stara się o wpisanie wyścigów "Smoczych Łodzi" na listę sportów olimpijskich. Zawodnicy rywalizują w różnych grupach wiekowych, coraz więcej jest młodzieży, którą pociąga nietypowy charakter łodzi, odróżniających je od zwykłych, szarych i nudnych kajaków.