Legenda kolarstwa górskiego wystartuje w Polsce... w rajdzie samochodowym

Nicolas Vouilloz ma wystartować w Rajdzie Orlen, przedostatniej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Francuz jest aktualnym mistrzem rajdowej serii IRC, ale legendą stał się pędząc z zawrotną prędkością na rowerze.

Vouilloz nie startuje w tegorocznych mistrzostwach świata w kolarstwie górskim w australijskiej Canberze. Kolarstwo porzucił kilka lat temu, w sumie zdobył jednak dziesięć tytułów mistrza świata w zjeździe. Do Polski przybędzie na zaproszenie Peugeot Sport Polska. Pojedzie Peugeotem 207 RC Rally, najlepszym obecnie samochodem kategorii S2000.

Francuz w roku ubiegłym zdobył mistrzostwo Intercontinental Rally Challenge, konkurencyjnej wobec WRC serii rajdowej, w której startują tańsze i mniej zaawansowane technicznie auta S2000. IRC ma jednak potężną siłę marketingowa, bo w organizacji pomaga telewizja Eurosport. Dzięki temu rajdy są relacjonowane przy użyciu nowoczesnych technologii, a kibice mogą śledzić niektóre odcinki specjalne na żywo.

Vouilloz po raz pierwszy wsiadł do rajdówki w 2000 roku. Na początku były to sporadyczne starty w lokalnych imprezach. W styczniu następnego roku kibice podziwiali już szalonego kolarza zjazdowego na niebezpiecznych trasach legendarnego Rajdu Monte Carlo, wtedy jeszcze rundy WRC. Regularne starty w barwach francuskiej marki Peugeot doprowadziły go w końcu do ubiegłorocznego triumfu.

Przed podbojem rajdowych tras Vouilloz nie bał się ekstremalnie szybkich zjazdów na rowerze. Przez dekadę był niekwestionowanym królem tej najbardziej niebezpiecznej konkurencji górskiego kolarstwa. Chwilę słabości miał tylko dziewięć lat temu, bo finiszował dopiero na ósmym miejscu. Później Vouilloz zdobył jeszcze dwa razy złoto i zrezygnował z dalszego zawodowego uprawiania kolarstwa. Niemal całkowicie poświęcił się rajdom samochodowym. Niemal, bo od dwóch lat od czasu do czasu wsiada na rower zespołu Lapierre Ultimate Cycles i staje się gwiazdą górskich, stromych ścieżek.

Teraz będzie gwiazdą polskiego rajdu samochodowego. Rajd Orlen odbędzie się w dniach 18-20 września na trasach wokół Płocka. Obok Vouilloza w zespole Peugeota pojedzie etatowy kierowca teamu Tomasz Kuchar, który walczy w tym roku o mistrzostwo Polski. Do prowadzącego w klasyfikacji Francuza Bryana Bouffiera traci zaledwie dwa punkty.