EL MŚ: Obraniak zamiast Smolarka, w ataku Brożek, a nie Lewandowski

Jedenastkę mam gotową - oświadczył Leo Beenhakker na zakończenie zgrupowania w Mühlheim. W sobotę o 20.30 mecz z Irlandią Płn. Polska musi w Chorzowie wygrać, by liczyć się w walce o awans na mundial. Relacja z czuba i na żywo ze spotkania w sport.pl od godziny 20.30.

Boruc - Golański, Dudka, Żewłakow, Krzynówek - Błaszczykowski, M. Lewandowski, Murawski, Roger, Obraniak - Brożek. Oni rozpoczną pierwsze z czterech jesiennych spotkań o punkty, które Polska musi wygrać, by awansować na mundial. W środę w Mariborze Polaków czeka mecz ze Słowenią. W październiku wyjazd do czeskiej Pragi i rewanż ze Słowacją w Chorzowie.

Kluczowy do deklaracji selekcjonera o składzie był popołudniowy trening w środę oraz kilka wieczornych, indywidualnych rozmów z zawodnikami, m.in. z Pawłem Brożkiem, Robertem Lewandowskim i Rogerem.

W czwartek rano selekcjoner wiedział już wszystko. Na tyle był pewny swego, że na zajęcia, które początkowo miały być zamknięte, wpuścił dziennikarzy i kibiców.

Ostatnią zagadką była lewa obrona. W środę Beenhakker ustawił tam Seweryna Gancarczyka. Zawodnik Lecha zrobił wrażenie, ale nie był przekonujący na tyle, by trener zrezygnował z Jacka Krzynówka.

- Gancarczyk gra dobrze z piłką przy nodze. Lepiej się czuje, gdy ma naprzeciwko siebie pomocnika, a nie typowego napastnika. Gorzej radzi sobie z grą obronną - mówił Beenhakker. - Irlandczycy zagrają 4-4-2, więc mógłby mieć problemy. Krzynówek sobie poradzi. To kluczowe ogniwo zespołu. Wiem, że gra nie na swojej pozycji i jest z tego niezadowolony, ale wiem też, że poświęci się dla zespołu. Z Grecją zagrał bardzo dobrze.

Skrzydłowy Krzynówek sam mówi, że broni słabo, nie za bardzo to potrafi, i że cały czas ciągnie go do przodu.

Ale w przodzie są lepsi od 94-krotnego reprezentanta Polski. Skrzydła należą do Błaszczykowskiego i Obraniaka. Obaj potrafią wygrać pojedynek z każdym obrońcą. A jak trzeba, to i z dwoma. Potrafią dośrodkować spod linii końcowej albo zbiec do środka i strzelić. Miło było patrzeć, jak we wtorek Obraniak strzela raz za razem i nie pudłuje. Być może będzie wykonywał rzuty wolne. Stałe fragmenty to pięta achillesowa zespołu Beenhakkera. W meczu o punkty Polska nie trafiła do siatki rywala z rzutu wolnego od ponad czterech lat.

W czwartek Obraniak nie trenował - po środowym wejściu nakładką Rafała Murawskiego spuchło mu podbicie prawej stopy tak, że nie mógł włożyć buta. - Na sobotę będzie gotowy - zapewnił jednak selekcjoner.

W grze do przodu środkowi pomocnicy Lewandowski i Murawski mają bogactwo wyboru. Mogą podać na lewo lub prawo - do Obraniaka lub Błaszczykowskiego - albo do przodu. Tam ma być Roger. - Copacabana - żartował w czwartek z jego zagrań Beenhakker. W pięciu meczach do jednego trafienia polski Brazylijczyk czterokrotnie zapewnił swojej drużynie zwycięstwo w treningowym miniturnieju.

Po zmianie Legii na AEK Ateny futbol cieszy Rogera jak dawniej. Wrócił mu błysk w oku. Technicznie jest wyszkolony najlepiej z kadrowiczów, potrafi oszukać jednego-dwóch rywali na małej przestrzeni, podać tak jak do Błaszczykowskiego w meczu z Czechami albo strzelić zza pola karnego - jak w towarzyskich meczach z Irlandią czy Walią. Na treningu trafiał regularnie.

Wykańczanie okazji należeć ma do Brożka, który wczoraj na zajęciach strzeleckich miał skuteczność ponad 50 procent. Trafiał po podaniach ze skrzydła i strzałami z kilkunastu metrów.

Dlaczego Beenhakker postawi na niego, a nie Roberta Lewandowskiego? Snajper Wisły lepiej się czuje w grze kombinacyjnej. Potrafi utrzymać się przy piłce, czasem wyjść z pola karnego, by zrobić miejsce innym.

Irlandczyków Polska ma pokonać grą po ziemi, szybkimi podaniami na skrzydła lub wygranymi pojedynkami indywidualnymi. Wyspiarze nie będą wyściubiać nosa daleko za swoje pole karne. Potrzeba więc napastnika sprytnego. Takiego, który będzie miał pół okazji i strzeli gola. Brożek w najwyższej formie, a do niej powoli wraca, ma to zapewnić reprezentacji.

Polska - Irlandia Pn: kluczowa będzie lewa obrona! Wszystko o kadrze znajdziesz tutaj >