Superszybka kobieta na start - Burcu Cetinkaya marzy o WRC

Na razie startuje w swej rodzinnej Turcji i ściga się w Fiesta Trophy. Niedawno jednak testowała w austriackiej miejscowości Tenneck dużo lepszą maszynę. Burcu Cetinkaya jest rajdowym odpowiednikiem Daniki Patrick. A może być o niej jeszcze głośniej.

Zobacz na Zczuba.tv jak jeździ Cetinkaya  ?

Cetinkaya marzy o WRC, ale na razie zarabia na starty reklamując ... papier toaletowy. Ostatnio jej kariera nabiera jednak tempa, bo wsiadła do Skody Fabia S2000 w barwach Red Bulla.

Takie testy mogą oznaczać, że Turczynka powoli przygotowuje się do startów w Production Car World Rally Championship (jedna z kategorii w Rajdowych Mistrzostwach Świata, w której startują słabsze od WRC samochody). Może to być dla niej ostatnia prosta przed wymarzonymi startami w WRC.

Już teraz Cetinkaya jest ulubienicą kibiców rajdowych z całego świata. Dziewczyna jeździ w sponsorowanym przez Castrola pucharze Forda Fiesty. Seria została stworzona dla młodych talentów z całego świata. Samochody przygotowuje firma M-Sport (ta sama, która obsługuje fabryczny zespół Forda w WRC), a kierowcy ścigają się podczas kilku rund zaliczanych do mistrzostw globu.

Turczynka jest pupilem Forda. Jest drobna, ma typowo śródziemnomorską urodę, kilka tatuaży na ciele. Wygląda świetnie, a do tego jest szybsza od większości kolegów z rajdowych tras. W parze z niezwykłą urodą idą świetne wyniki, na brak sponsorów dziewczyna więc nie narzeka. Firmy uwielbiają szum, jaki tworzy wokół siebie podczas rajdów, jak przyciąga kibiców do strefy serwisowej. Sytuację wykorzystał oczywiście producent napojów energetycznych Red Bull, który ubrał zawodniczkę w kask i ciuchy z logo swojego koncernu.

Fabia S2000, którą Cetinkaya ostatnio testowała , to najlepszy obecnie samochód w swojej kategorii. Auta S2000 ustępują nieco WRC, ale mają zdecydowaną przewagę nad grupą N4. Taką maszyną spokojnie można walczyć o najwyższe lokaty w PCWRC.

Turczynka chce iść w ślady swojej wielkiej idolki z rajdowych tras Michele Mouton. Francuzka w latach 80-tych była w światowej rajdowej czołówce. Jako jedyna kobieta wygrała rundę mistrzostw świata (w sumie ma na koncie cztery wygrane). Mouton jest uważana za najlepszą kobietę, jaka kiedykolwiek uprawiała sporty motorowe. Ścigała się w epoce piekielnie szybkiej i niebezpiecznej Grupy B. Budowania samochodów według tej kategorii zakazano po serii śmiertelnych wypadków.

Kubica w Renault - skuszą go rajdówką? ?

Więcej o: