Maraton Radwańskiej przed US Open

Żadna tenisistka z czołowej dwudziestki rankingu WTA nie gra przed US Open tak intensywnie jak Agnieszka Radwańska - już 13 meczów w pięciu turniejach. Bez odpoczynku

Polka (WTA 12) zagrała kolejno w Stanford, Los Angeles, Cincinnati, Toronto. Teraz jest w New Haven, gdzie dziś w II rundzie zmierzy się z Francuzką Virginie Razzano (WTA 17).

Oprócz Radwańskiej tylko Rosjanka Nadia Pietrowa wystąpiła w pięciu imprezach z rzędu, ale w dwóch ostatnich - Cincinnati i Toronto - odpadała w I rundach. W New Haven startują wyłącznie te tenisistki, które ostatnio grały mało lub odpadły we wczesnych fazach poprzednich imprez - np. wracająca po kontuzji Amelie Mauresmo (2 mecze w pięć tygodni), Swietłana Kuzniecowa (3), Caroline Wozniacki (5), Patty Schnyder (5).

Radwańska na brak ogrania narzekać nie musi. Pięć dni przed US Open (31 sierpnia) ma w nogach już 12 spotkań, dziś z Razzano zaliczy 13. Tydzień temu w Toronto była w ćwierćfinale, wcześniej doszła do tej fazy także w Los Angeles. W Stanford i Cincinnati grała w drugich rundach.

Z pierwszej dwudziestki więcej meczów zagrały wprawdzie Samantha Stosur (14) i Jelena Dementiewa (13), ale zrobiły to tylko w trzech turniejach i w ostatnim tygodniu przed US Open odpoczywają. Włoszka Flavia Pennetta (13) gra w New Haven, ale tylko dlatego, że szybko odpadła z Toronto.

- Decyzja, żeby grać w New Haven, też mnie zaskoczyła. Myślałem, że Agnieszce przydałby się jednak odpoczynek - mówi "Gazecie" Victor Archutowski, menedżer tenisistki. Decyzję o kolejnym starcie Agnieszka podjęła sama po konsultacji z ojcem trenerem Robertem Radwańskim. - Widocznie uznali, że nie czuje się zmęczona. Chce się jeszcze ograć przed US Open, ale zapewne traktuje ten start treningowo - zakończył Archutowski.

Sęk w tym, że już w pierwszym meczu treningowo nie było - Polka spędziła na korcie aż 2 godz. i 4 min! Wojciech Fibak wielokrotnie podkreślał, że dobór przez nią turniejów nie zawsze jest najszczęśliwszy. - Powinna się skupić jedynie na największych imprezach i pamiętać, że Wielki Szlem jest najważniejszy. Musi uważać - mówił Fibak.

Z drugiej strony intensywna gra przed US Open nie zawsze jest niebezpieczna - w zeszłym roku Radwańskiej nie przeszkadzała. Grała dużo przed Rolandem Garrosem i Wimbledonem (miała tylko dwa dni odpoczynku), a potem prezentowała się dobrze - w Paryżu doszła do 1/8 finału, w Londynie do ćwierćfinału.

Bukmacherzy w Radwańską jednak nie wierzą. Na liście faworytek US Open umieszczają ją dopiero na 20. miejscu ze stawką 101 dol. za jednego postawionego, czyli osiem miejsc poniżej jej rozstawienia! Polka od ponad roku nie miała tak niskich notowań. To efekt tego, że od maja nie udało jej się wygrać meczu z żadną tenisistką z dziesiątki.

STARTY PRZED US OPEN

US Open: Domachowska w czytaj 2. rundzie eliminacji ?

Więcej o: