Rząd RPA oburzony zamieszaniem wokół Caster Semenyi

Skandal jaki wybuchł wokół Caster Semenyi, której płeć zakwestionowano po brawurowym, lecz dość niespodziewanym zwycięstwie w biegu na 800m poruszył najwyższe koła polityczne RPA. ?Imperialistyczny zachód chce nam odebrać złoto? - uważają zarówno politycy, jak i zwykli obywatele RPA.

Zarówno politycy, jak i zwykli mieszkańcy RPA stoją murem za swoją biegaczką.

-"To nasza złota dziewczyna i wspaniały przykład dla młodzieży" - oświadczyli przedstawiciele Kongresu Narodowego.

"Potępiamy motywy tych, którzy mają swoje interesy w kwestionowaniu jej płci, tylko ze względu na to jak wygląda, i w jakim stylu biega - czytamy w ich oświadczeniu - Caster nie jest jedyną sportsmenką o męskiej budowie i IAAF powinna o tym wiedzieć".

Problem płci młodej Afrykanki żywo interesuje także jej współobywateli. Media są oburzone zamieszaniem jakie wybuchło wokół niej i gorąco manifestują swoje poparcie dla medalistki. "To bardzo smutna sprawa, bo nawet, jeśli ona dotyka pewnej genetycznej granicy, to przecież nie jest jej wina - mówi Elma Smit, prowadząca talk show w afrykańskiej telewizji - ona jest po prostu osobą, która szybko biega i chce aby jej talent został doceniony"

Kontrowersje wokół płci atletki są w RPA odbierane, jako próba zakwestionowania afrykańskich sukcesów przez "imperialistyczny" Zachód.

Sprawa staje się szczególnie drażliwa w kontekście przyszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej, których jedną z twarzy miała być właśnie Caster.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.