Kto przed Adamkiem i Gołotą?

Jest już niemal pewne, że 30 października w Katowicach dojdzie do polskiej bokserskiej ?walki stulecia? pomiędzy czterokrotnym pretendentem do tytułu mistrza świata wszechwag Andrzejem Gołotą a czempionem kategorii półciężkiej i junior ciężkiej Tomaszem Adamkiem.

Kontrakty mają zostać podpisane niebawem, a telewizja Polsat pracuje już nad tym, by w październikowy wieczór kibice w oczekiwaniu na starcie "Andrew" z "Góralem" zobaczyli jak najwięcej dobrego boksu.

Sposobem na uatrakcyjnienie katowickiego widowiska mają być polsko-polskie konfrontacje z udziałem czołowych pięściarzy znad Wisły, z punktu widzenia czysto sportowego ciekawsze nawet niż walka Adamka z Gołotą.

Zdecydowanie najbardziej interesująco zapowiada się pojedynek w kategorii junior ciężkiej (tej samej, w której boksuje Adamek) pomiędzy dwoma niepokonanymi zawodnikami- Mateuszem Masternakiem i Łukaszem Janikiem. Masternak ma w swoim zawodowym dorobku tytuł tymczasowego młodzieżowego mistrza świata federacji WBC. Janik jako "profi" nie sięgał jeszcze po żadne pasy mistrzowskie, ale jako amator zdobył wicemistrzostwo Unii Europejskiej, a karierę zawodową rozpoczął od "wysokiego C"- startów w jednej z najsilniejszych grup bokserskich na świecie- Sauerland Event.

Kolejną atrakcją gali "Gołota - Adamek" miałby być zakontraktowany w wadze półciężkiej bój wysoko notowanego w rankingach prestiżowych federacji WBA i WBC Dawida "Cygana" Kosteckiego z niepokonanym Grzegorzem Soszyńskim. 28-letni Kostecki to były młodzieżowy czempion WBC. Rok młodszy Soszyński w październiku 2008 roku wywalczył tytuł międzynarodowego mistrza Polski.

Prawdziwą konfrontacją pokoleń byłby za to również rozważany w kontekście katowickiej imprezy pojedynek jednego z najbardziej obiecujących polskich "junior ciężkich" Artura Szpilki i naszego ostatniego medalisty olimpijskiego w boksie Wojciecha Bartnika. Szpilka jest od Bartnika 20 lat młodszy, 10 cm wyższy i dużo silniejszy fizycznie, jednak na korzyść tego drugiego przemawia doświadczenie zdobyte na ringach zawodowych, a konkretnie aż 100 rund przeboksowanych więcej.

Oprócz wspomnianych wyżej pięściarzy w Katowicach wystąpić mają szansę: czempion organizacji IBC Damian Jonak, posiadacz młodzieżowego tytułu IBF w kategorii super piórkowej Krzysztof Cieślak oraz pretendent do tytułu mistrza Unii Europejskiej wagi średniej Grzegorz Proksa.

Ruchliwy Adamek czy wielki Gołota? Kto ma większe szanse? Więcej w serwisie Bokser.org - czytaj tutaj >