Berlin 2009. Srebro dla Szymona Ziółkowskiego

Szymon Ziółkowski zdobył srebrny medal podczas odbywających się w Berlinie Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. Polski młociarz z wynikiem 79,30 był gorszy tylko od Słoweńca Primoża Kozmusa, który rzucił 80,84. Trzecie miejsce z rezultatem 78.09 zdobył Aleksiej Zagornyj.

Jak toczyła się walka? Czytaj relację Z czuba ?

Pierwsza seria była udana dla Polaka. Ziółkowski rzucił młotem na odległość 77,44 m i zajmował pierwsze miejsce. W drugiej serii młot na odległość 79,90 m posłał Słoweniec Primoż Kozmus, mistrz świata z Osaki (2007) oraz mistrz olimpijski z Pekinu (2008).

Ziółkowski odpowiedział w trzeciej serii - rzucił 79,30 (najlepszy wynik Polaka w sezonie), jednak to okazało się za mało. Dodatkowo w przedostatniej próbie Kozmus uzyskał odległość 80,15 m. Ziółkowskiemu nie udało się już poprawić swojego wyniku. To z kolei udało się Kozmusowi, który rzucił 80,84.

Polak zajął drugie miejsce i zdobył trzeci medal dla Polski na MŚ w Berlinie. Wcześniej brąz w siedmioboju zdobyła Kamila Chudzik , a srebro w pchnięciu kulą Tomasz Majewski.

Sprawdź wszystkie dzisiejsze wyniki MŚ w Berlinie ?

Radosław Leniarski relacjonuje z Berlina:

Ziółkowski długo paradował po niebieskim tartanie z biało-czerwona flagą, w końcu ściągnęła go z niego obsługa stadionu. Polski młociarz zdobył srebro, 30 tys dolarów i przekonanie, że to może nie być ostatni taki konkurs.

Były mistrz olimpijski i były mistrz świata miał w szansę w Berlinie w przypadku słabego konkursu. I konkurs był słaby. Właściwie, gdyby nie kompletna klapa w Sewilli w 1991 roku, byłby najsłabszy w całej historii mistrzostw świata. Nigdy wynik poniżej 80 metrów nie dał złotego medalu, a w Berlinie bardzo długo właśnie na to się zanosiło. Mistrz olimpijski Słoweniec Primoż Kozmus, zdobył złoto rzucając 80,84 w ostatniej próbie. Wicemistrza olimpijskiego (po dyskwalifikacji obydwu Białorusinów) Węgra Krisztiana Parsa, który w tym roku aż osiem razy przekroczył tą barierę, tym razem ogarnęła kompletna niemoc. Zawodnicy przewracali się zaplątując we własne nogi jak Rosjanin Igor Winiczenko, albo wbijając młot w siatkę.

33-letni Ziółkowski rzucał regularniej młotem niż maszyna do podawania piłek w tenisie: 77,44 m, 79,30 m, 77,85 m, 77,66 m, 78,09 m, 76,89

Więcej relacji z Berlina na twitterze R. Leniarskiego ?

Szymon Ziółkowski - sylwetka

Szymon Ziółkowski urodził się 1 lipca 1976 roku w Poznaniu. Na swoim koncie ma już cztery występy na igrzyskach olimpijskich. Największe sukcesy polskiego młociarza to złoty medal na olimpiadzie w Sydney (2000) i tytuł mistrza świata (Edmonton 2001). Ziółkowski to również 12-krotny mistrz Polski. Jego rekord życiowy to 83,38 m. W poniedziałek Polak został wicemistrzem świata (Berlin 2009)

Sprawdź specjalny serwis MŚ na Sport.pl - Berlin 2009 ?

Więcej o: