UEFA nie zawiesi FC Porto za korupcję

UEFA oficjalnie zrezygnowała z zawieszenia udziału FC Porto w elitarnej Lidze Mistrzów. Klub był oskarżany o udział w procederze ustawiania meczów i próbach przekupstw.

Czwartkowa decyzja UEFA gwarantuje FC Porto miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów, a tym samym siedem milionów dolarów zysków plus udziały z tytułu sprzedaży praw telewizyjnych.

Zawieszenie wisiało nad FC Porto przez ponad rok, po tym jak ujawniono, że klub brał udział w aferze korupcyjnej w lidze portugalskiej w sezonie 2003-2004. Sędziowie mieli zostać przekupieni przed dwoma meczami Porto przed pięcioma laty, gdy zespół zdobywał mistrzostwo Portugalii. W maju 2008 roku klub został ukarany przez krajową federację odjęciem sześciu punktów, ale był już wtedy pewny tytułu.

- Dochodzenie zostało zakończone, a sprawa została usunięta z listy - napisała w oświadczeniu UEFA. Klub nie mógł zostać ukarany za korupcję przez UEFA, bo rozpatrywane są sprawy, które wydarzyły się po 27 kwietnia 2007 roku. Decyzję krytykował Michel Platini. Mówił, że decyzja jest zgodna z literą ale nie z duchem prawa.

Losowanie grup Ligi Mistrzów odbędzie się 27 sierpnia w Monaco.

Boruc już w najwyższej formie - czytaj tutaj ?

Więcej o: