Rajd Finlandii. Fantastyczna walka o tytuł, Kimi Raikkonen zbiera pochwały

Mikko Hirvonen o zaledwie 3,3 sekundy wyprzedza Sebastiena Loeba po pierwszym etapie Rajdu Finlandii, dziewiątej eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). 17. miejsce zajmuje były mistrz F1 i aktualny kierowca Ferrari Kimi Raikkonen, który startuje Fiatem Punto S2000.

Hirvonen prowadzi w mistrzostwach świata, ale ma tylko punkt przewagi nad pięciokrotnym mistrzem Loebem. Rajd Finlandii to "domowa" impreza Finów i kierowcom spoza tego kraju jest tam niezwykle trudno wygrywać. Francuzowi w zeszłym roku się udało. W tym sezonie po kilku nieudanych startach musi w Skandynawii dać z siebie wszystko.

Bardzo dobrze na szutrowych trasach radzi sobie Raikkonen. To jego debiut w WRC, ale jedzie słabszym samochodem niż czołówka. 17. miejsce Fina jest sensacją, bo zajmuje także czwartą pozycję w swojej klasie i wyprzedza wielu doświadczonych i znanych lokalnych kierowców, którzy samochodami rajdowymi jeżdżą od wielu lat. Raikkonen do tej pory startował w mniej znaczących imprezach. Popularny kierowca jest wyluzowany i zadowolony ze swojego występu.

Nie wiedzie się natomiast Michałowi Kościuszko, który walczy o mistrzowski tytuł w Junior WRC. Załoga Suzuki Sport Europe na początku miała problemy z hamulcami, później dwa razy przebiły się opony. W efekcie Polacy zajmują dopiero piątą lokatę w klasie, a co gorsza na czele jedzie Martin Prokop - główny kandydat do tytułu.

Wyniki po pierwszym etapie:

1. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Focus) 1:04.12,3

2. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) strata 3,3 s

3. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen C4) 20,0

4. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) 30,1

5. Matti Rantanen (Finlandia/Ford Focus) 1.14,1

6. Henning Solberg (Norwegia/Ford Focus) 1.16,7

7. Mads Otsberg (Norwegia/Subaru Impreza) 1.36,5

8. Jari Ketooma (Finlandia/Subaru Impreza) 1.38,4

9. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) 2.14,6

10. Matthew Wilson (W.Brytania/Ford Focus) 2.18,1

17. Kimi Raikkonen (Finlandia/Abarth Grande Punto) 7.05,1

33. Michał Kościuszko (Polska/Suzuki Swift) 11.44,8

Loeb i Hirvonen w rolach głównych - czytaj tutaj ?

Więcej o: